توافق روسیه و ترکیه برای اداره مشترک جاده مواصلاتی «M4» در ادلب عملیاتی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری‌های روسیه روز دوشنبه 16 مارس گزارش دادند كه مسکو با آنکارا روز یكشنبه نخستین گشت مشترک خود بر شاهراه مواصلانی ام 4 در ادلب را به اجرا گذاشتند.

طبق این گزارش روز یکشنبه جنگجویان مخالف بشار اسد و تعدادی از اهالی غیر نظامی ادلب جاده اصلی «ام 4» را به نشانه اعتراض علیه توافقنامه «آتش‌بس» برای ساعاتی با تشکیل زنجیره انسانی بستند.

معترضان سوری به این توافقنامه می‌گویند، موضوع بازگشت حدود یک میلیون از اهالی ادلب که اخیرا بر اثر جنگ از مناطق خود فرار کردند را تضمین نمی‌کند.

اهالی و تعدادی از جنگجویان سوری جاده را برای مدتی قطع کرده و با تشکیل زنجیره‌های انسانی گشتی‌های روسیه و ترکیه را متوقف کردند.

راه‌اندازی گشت مشترک روسیه و ترکیه در بزرگراه «M4» در استان ادلب که نتیجه‌ای از توافق آتش‎بس میان مسکو و آنکارا که در پنجم مارس منعقد شد، بود، روز دوشنبه پس از اینکه ترکیه جنگجویان سوری و اهالی را متقاعد به باز کردن جاده کرد، به طور رسمی به اجرا درآمد.

روسیه و ترکیه دو طرف دارای اختلاف در باره جنگ داخلی نه ساله سوریه هستند . روسیه از نظام بشار اسد حمایت می کند و ترکیه از برخی مخالفان سوری پشتیبانی می‌کنند.

درپی حملات هوایی روسیه و ارتش اسد به استان ادلب نزدیک یک میلیون سوری از این استان به سوی مناطق مرزی ترکیه فرار کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز یکشنبه صدها تن از اهالی ادلب جاده «ام4»را قطع کردند و حضور نیروهای روسی و آنچه آنها را توافق‌نامه که تضمین بازگشت واسکان آنها را تضمین نمی‌کند، اعلام مخالفت کردند.

اسامه رحال، فرمانده نظامی ارتش ملی سوریه یکی از جناح‌های مسلح مورد حمایت ترکیه گفت، اگر گشت‌زنی‌های مشترک مورد توافق روسیه و ترکیه مانع بازگشت اهالی ادلب به سرزمین‌های خودشان شود، مخالفان سوری و اهالی ادلب با این توافق مخالفت خواهند کرد.

وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که گشت مشترک روسیه و ترکیه بر جاده مواصلاتی «ام4» از 15 مارس ماه جاری عملیاتی می‌شود.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با مثبت توصیف کردن دیدارش با هیئت نظامی روسیه درباره ادلب، افزود: مذاکرات دوجانبه رودررو به شکلی مثبت و سازنده دنبال می‌شود.

وزیر دفاع ترکیه تاکید کرده بود که گشت مشترک روسیه و ترکیه بر جاده مواصلاتی «ام4» از 15 مارس ماه جاری عملیاتی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید