برای پیشگیری از شیوع کرونا سعودی ادارات دولتی را به مدت 16روز تعطیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع مسئول در وزارت کشور پادشاهی عربی سعودی شامگاه یکشنبه 15 مارس 2020 اعلام کرد، دولت این کشور برای پیشگیری از خطر شیوع کرونا اماکن و ادارات دولتی را به مدت 16روز تعطیل کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این منبع مسئول گفت، در ادامه اقدامات و تدابیر پیشگیرانه توصیه شده از سوی طرف‌های بهداشتی متخصص در سعودی، در چارچوب تلاش‌های مستمر برای کنترل ویروس جدید کرونا (COVID19)، ممانعت از ورود و انتشارش در داخل کشور و با اصرار بر محافظت از بهداشت شهروندان و افراد مقیم و تضمین سلامت‌شان و با استناد به اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر همه‌گیر شدن جهانی ویروس جدید کرونا که تاکنون در 149 کشور جهان انتشار یافته است، دولت پادشاهی عربی سعودی تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ کرد: 1-تعلیق حضور در محل‌های کار در تمامی بخش‌های دولتی به مدت 16 روز به جز در بخش‌های بهداشتی، امنیتی، نظامی، مراکز امنیت الکترونیک و آموزشی.

2- تعطیلی بازارها و مراکز تجاری روبسته و رو باز به جز داروخانه‌ها، فعالیت‌های فراهم کردن مواد غذایی از جمله سوپرمارکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ به شرط اینکه سبدهای خرید را پس از هر بار استفاده توسط مشتریان ضدعفونی کنند. وزارت امور شهر و روستا مسئولیت پیگیری این اعلام را به عهده خواهد داشت و در این راستا میتواند خدمات لازم را به طور 24 ساعته ارائه دهد. این اقدام اما مغازه‌هایی را که در خیابان‌های تجاری واقع هستند را شامل نمی‌شود مگر اینکه ضمن مراکز تجاری باشند. در این راستا آرایشگاه‌های مردانه و سالن‌های زیبایی زنانه بسته می‌شوند.

3-خدمات در اماکن عرضه مواد غذایی و نوشیدنی تنها به فراهم کردن سفارش‌های خارجی محدود می‌شود و نباید به مشتریان اجازه داده شود سر میزهای اختصاص داده شده این رستوران‌ها و اماکن بنشینند، وزارت امور شهری و روستایی پیگیری این موضوع و نظارت بر حسن اجرای آن را به طور 24 ساعته بر عهده خواهد داشت.

4-ممانعت از تجمع‌ها در اماکن عمومی تفریحی مانند پارک‌ها، پارک‌های ساحلی، کمپین‌ها، اماکن سیاحتی و گردشگری و پارک‌های طبیعی.

5- متوقف شدن تمامی فعالیت‌های مزایدهای و حراج‌های عمومی و بستن موقت تمامی اماکن تجمعات مربوط به اینگونه فعالیت‌ها و در این راستا وزارت امور شهری و روستایی پیگیری این موضوع و نظارت بر حسن اجرای آن را بر عهده خواهد داشت.

6- کاهش مراجعات مردمی و ارباب رجوع به ادرجات دولتی از طریق انجام تعاملات الکترونیکی و فعال سازی پلاتفورم‌های خدمات دولت الکترونیک و از راه دور در بخش‌های خدماتی مربوط به تمامی بخشهای خصوصی و دولتی و تا قدر امکان محدود کردن تعاملات تجاری با شرکت‌ها و نمایندگان آنها از طریق انجام ارتباطات الکترونیکی و تلفنی.

7-وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی تمامی شرکت‌ها و موسسات خصوصی و بنیادهای خیریه را به کاهش حضور کارمندان و کارکنانشان در محلهای کار و تقویت فعالیت‌های الکترونیک و از راه دور تشویق می‌کند همراه با ادامه کارهای اساسی و حساس بخش‌های امنیتی، بهداشتی. همچنین به گروه‌های ذیل: (زنان باردار، بیماران تنفسی و قلبی، بیماران دارای نقص در سیستم ایمنی بدن اکتسابی یا ارثی، بیماران استفاده کننده از داروهای کاهش دهنده حساسیت سیستم ایمنی بدن، بیماران روماتیسمی در حال معالجه) فرصت فعالیت از راه دور داده شود البته با ارائه گزارش پزشکی که مدت یک ماه از آن نگذشته باشد. وضعیت کارکنان بهداشت در فعال بخش خصوصی اما از سوی مرکزی که در آن شاغل هستند مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

8- تمامی شرکت‌ها و مؤسسات موظفند قرنطینه اجباری به مدت 14روز از زمان ورود را درباره هر کدام از افراد خارجی شاغل در پادشاهی سعودی و قبل از آغاز فعالیت در کارهایشان و از جمله درباره آن عده از افراد خارجی مقیمی که هماکنون به ادامه کار مشغولند چنانچه در این اوضاع عوارضی از قبیل مشکلات تنفسی از خود بروز دهند، به مورد اجرا درآورند.

شایان ذکر است این تصمیمات اتخاذ شده از روز دوشنبه 16 مارس 2020 به مورد اجرا درخواهد آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید