مخالفت معترضان عراقی با تعیین «نعیم سهیل» برای نامزدی پست نخست وزیری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار خبر موافقت جناح‌های سیاسی شیعه در پارلمان عراق برسر نامزدی نعیم السهیل معاون رئیس دیوان ریاست جمهوری عراق را دارد به عنوان کاندیدای پست نخست وزیری این کشور، تظاهرکنندگان معترض عراقی شامگاه یکشنبه در اعتراض به انتخاب سهیل به میدان تحریر در بغداد سرازیر شده و با سر دادن شعارهای سیاسی مخالفت خود را با نامزدی نعیم سهیل اعلام کردند.

نعیم سهیل از نزدیکان نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق است که حکومتش طبق گزارش سازمان ملل متحد به عنوان فاسدترین حکومت جهان معرفی شد.

تظاهر کنندگان عراقی با تأکید بر اینکه هر کاندیدایی که وابسته به احزاب سیاسی حاکم کنونی باشد را قبول نخواهد کرد، بار دیگر بر خواسته‌های خود از جمله انتخاب کاندیدی مستقل برای پست نخست وزیری جهت اداره کشور تا انتخابات زودهنگام پارلمانی آینده تاکید کردند.

تظاهرکنندگان با تجمع در میدان التحریر عراق شعار : «بغداد قیام کن تا نعیم سهیل به نوری المالکی ملحق شود» علیه تعیین این نامزد نزدیک به فاسدترین حکومت عراق معاصر شعار دادند.

روز گذشته چند نماینده از پارلمان عراق گفتند که هفت کمیته سیاسی احزاب شیعه درمورد نامزدی نعیم سهیل برای کاندیدای نخست وزیری تقریبا به توافق رسیدند.

این توافق پس از عدم موفقیت احزاب شیعه بر تعیین محمد فواد علاوی در پارلمان در اوایل ماه مارس به عقب نشینی او از مأموریت‌اش منجر شد، صورت می‌گیرد.

امجد العقابی، نماینده ائتلاف سائرون که جنبش صدری‌ها آن را رهبری می‌کند، روز یکشنبه فاش کرد که تقریبا حدود 80٪ از نیروهای سیاسی شیعه بر نعیم سهیل توافق دارند.

این نماینده گفت: «در ساعات آینده شاهد معرفی «نعیم سهیل» از سوی احزاب شیعه به برهم صالح رئیس جمهوری عراق جهت اعطای ماموریت به سهیل برای تشکیل کابینه خواهیم بود».

العقابی، گفت مهم است که این موضوع قبل پایان مدت زمان قانونی تعیین شده صورت بگیرد.

کمیته هفتگانه متشکل از ائتلاف‌های شیعیان شامل اعضایی از ائتلاف‌های سائرون، الفتح، الحکمه، النصر، دولت قانون، عطاء و فضیله است که اغلب احزاب شیعه و وابسته به ایران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید