در پی تلاش برای بازگشایی حرم بسته شده معصومه قم: عده‌ای معترض در حرم را شکستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور ایران برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا که تنها در قم امروز 19 مورد جدید از ابتلا در آن شناسایی شد، دستور داد تا حرم معصومه در قم تعطیل شود که این تصمیم امروز اجرایی شد اما عده‌ای با هجوم به حرم، سعی کردند آن را بازگشایی کنند که باعث شکسته شدن در ورودی حرم شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، دوشنبه 16 مارس 2020، نیروهای انتظامی این افراد را متفرق کرد.

ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی از این رویداد، نشان می‌دهد که عده‌ای زن و مرد روبروی در ورودی حرم تجمع کرده و مردان سعی می‌کنند وارد حرم شوند که با ممانعت روبرو شدند.

ویدیوی دیگر نیز این افراد را در حال هجوم بردن به داخل صحن حرم با فریادهای «حیدر حیدر» نشان می‌دهد.

در حالی که هنوز انتقادها از قرنطینه نشدن قم به عنوان شهری که منشا کرونا در ایران بود، ادامه دارد تصمیم برای تعطیلی حرم معصومه با مقاومت عده‌ای که خبرگزاری فارس آنها را «معلوم‌الحال» خواند، روبرور شد.

این در حالی است که پیش از این نیز مقامات مذهبی این شهر از جمله محمد سعیدی، امام جمعه و تولیت «حرم معصومه»، با قرنطینه شدن یا هرگونه اعمال محدودیتی برای این شهر مخالفت کرده بود.

این مخالفت‌ها در حالی بود که سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز دوشنبه درباره احتمال شیوع بیشتر کرونا در کشور و به خصوص در استان‌های قم و مشهد هشدار داد و گفت: «اگر خیز شیوع بیماری در مشهد افزایش پیدا کند، به شدت بالا خواهد بود».

پیش از این نیز اعلام شده بود که حرم امام هشتم شیعیان از روز شنبه 24 اسفند تا دوشنبه 27 اسفند تعطیل است.

محمدرضا کلائی، شهردار مشهد روز یکشنبه، 11 اسفند، از به صدا درآمدن «آژیر قرمز ویروس کرونا در مشهد» خبر داد.

وی تاکید کرد تا زمانی که «آژیر سفید» را دانشگاه علوم پزشکی به صدا درنیاورده، همه موظف هستند که نکات را رعایت کنند.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان رضوی تا روز شنبه، 10 اسفند با توجه به ارقام رسمی که هر روز وزارت بهداشت ایران اعلام می‏کند صفر بوده اما روز یکشنبه، 11 اسفند این عدد در استان خراسان رضوی به 19 مورد رسید و روز دوشنبه، 12 اسفند هم 6 مورد جدید دیگر به این رقم اضافه شد که در مجموع تعداد مبتلایان کرونا در این استان تا این روز، به 25 نفر رسید.

جهش ناگهانی شیوع کرونا از صفر به 25 مورد ابتلا در این استان در مدت زمان دو روز، نشانه‏ای از شروع یک وضعیت بحرانی در خراسان رضوی برای مسئولان بود. همزمان با آن، شهردار مشهد درباره به اوج رسیدن بیماری کووید 19 در مشهد در روزهای آینده هشدار داده و گفته بود: «تا دو هفته آینده زمان اوج این بیماری در مشهد است.

آمار چه چیز را می‏خواهد به ما نشان دهد؟ آمار می‏خواهد بگوید وضعیت را باید جدی بگیرید؟ بله باید جدی بگیرید؛ یعنی مجموع ارقام می‏‌گوید که باید مساله را بسیار بسیار بسیار جدی بگیریم. آمار امروز ما با چهار روز قبل متفاوت است، همچنین هشدارهای دانشگاه علوم پزشکی هم هر روز متفاوت است».

علی‌اصغر انجیدنی دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز دوشنبه خبر داد که تاکنون 230 بیمار مبتلا به عفونت‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند.

بر اساس گزارش وب‌سایت وزارت بهداشت ایران، 1053 مورد جدید ابتلا به کووید19(کروناویروس جدید) در کشور شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به14991 نفر رسیده است.

به گفته کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، از بین بیماران جدید شناسایی شده، 129 نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بیماری کووید19 در این کشور تا امروز به 853 نفر رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید