آیا ویروس «کرونا» حاصل حمله بیولوژیک آمریکا علیه ایران است؟

مختصص بیماری ویروسی درایران تئوری دستکاری ژنتیکی کرونا را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
12 دقيقه (Reading time)

سید محمد جزایری رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران روز یکشنبه 15 مارس طی مصاحبه‌ای گفته است که برخلاف تصور بسیاری از مردم و حتی سیاستمداران در برخی کشورها، ویروس کرونا حاصل دستکاری ژنتیکی نیست.

این متخصص بیماری ویروسی تاکید کرد، تئوری دستکاری ژنتیکی ویروس کرونا هنوز از نظر علمی تایید نشده و برخی دانشمندان بزرگ دنیا نیز این تئوری را رد کرده‌اند.

پیشتر مقامات جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده را به حمله «بیولوژیکی» علیه چین و ایران متهم کرده و ویروس کرونا را نتیجه و حاصل این هجوم دانسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دکتر سید محمد جزایری گفت: «ماه گذشته هم جلسه‌ای در این مورد با حضور برخی مسوولان اجرایی و اساتید ویروس شناس کشور برگزار شد. در این جلسات به این نتیجه رسیدیم که امکان دستکاری ژنتیکی ویروس بالقوه وجود دارد اما اثبات دستکاری کار بسیار سختی است. حتی اگر ویروس کرونا بر اثر دستکاری ژنتیکی باشد، اثبات علمی آن به راحتی امکان پذیر نیست».

او افزود: «تئوری دستکاری ژنتیکی در مورد این ویروس در دنیا وجود دارد و بسیاری از مردم و سیاستمداران بر این باور هستند، اما هنوز از نظر علمی این موضوع اثبات نشده است».

رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران با طرح این سوال که آیا می توان با دستکاری ژنتیکی ویروس از آن به عنوان سلاح بیولوژیک استفاده کرد، گفت: «این موضوع مسلم است و از بسیاری ویروس‌ها می توان در این جهت استفاده کرد».

جزایری با اشاره به اینکه ویروس ها استعداد تغییرات ژنتیکی را دارند، افزود: «ویروس کرونا از نوع ویروس های RNA دار هستند و این نوع ویروس دارای ویژگی هایی است که جهش خیلی زیاد از جمله ویژگی های آن است».

تغییر ژنتیکی ویروس برای شناخته نشدن

جزایری ادامه داد: «گاهی اوقات ویروس برای شناخته نشدن توسط سیستم ایمنی بدن، تغییر ژنتیکی می دهند. با این عمل، به‌رغم حضور ویروس در بدن فرد، سیستم ایمنی بدن آن را نمی شناسد یا اینکه به صورت خطر بالفعل آن را جدی نمی گیرد. به این پدیده «فرار از ایمنی» می گویند. نوع دیگر این فرار، تغییر ژنتیکی برخی ویروس ها مانند آنفلوآنزا است که از فشار ناشی از واکسن مبادرت به تغییرات جهشی کرده و به‌رغم دریافت واکسن، بیماری رخ می دهد. به این پدیده «فرار از واکسن» اطلاق می شود».

رئیس بیماری ویروسی ادامه داد: «در 2 سال اخیر بین 15 تا 35 درصد مبتلایان آنفلوآنزا در دنیا قبلا واکسن دریافت کرده بوده اند اما ویروس تغییر ژنتیکی داده و آنتی بادی واکسن نتوانسته ویروس جدید را شناسایی کند. در واقع مقاومت دارویی و کم اثر شدن واکسن در نتیجه جهش های ویروسی رخ می دهد».

چه کسانی در معرض خطر جدی هستند

رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران، با طرح این سوال که چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند، گفت: «به احتمال زیاد افراد مبتلا به بیماری زمینه ای، افراد مسن، بیماران قلبی و عروقی و دیابتی ها از جمله کسانی هستند، که بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.»

کرونا دشمن انترفرون است

جزایری با اشاره به اینکه در بدن مواد شیمیایی به نام انترفرون‌ها وجود دارند که به عنوان یکی از بازوهای سیستم ایمنی ذاتی بدن بوده و علیه ویروس کرونا وارد عمل میشوند، اظهار داشت: «این ماده شیمیایی ویروس را شناسایی و از بین میبرد. کرونا از معدود ویروسهایی است که دشمن انترفرون بوده و این ویروس تعدادی پروتئین دارد که ضد انترفرون است».

رییس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران افزود: «وقتی انترفرون تخریب میشود و نمی‌تواند کار خود را خوب انجام دهد، ویروس کرونا شروع به تکثیر در بدن می‌کند».

او با اشاره به اینکه سیستم ایمنی بدن شامل 2 نوع ذاتی و اکتسابی است، گفت: «وقتی یک عامل وارد بدن میشود، نوع ذاتی سیستم ایمنی بدن در ابتدا به صورت عمومی کارهایی علیه این مهاجم انجام میدهد».

جزایری با اشاره به اینکه سیستم ایمنی بدن به صورت جامع علیه ویروس ها عمل میکند، افزود: «پس از گذشت چند روز نوع اکتسابی سیستم ایمنی بدن وارد میدان شده و به صورت حرفهای تر وارد عمل میشود».

او با اشاره به اینکه هر دو نوع سیستم ایمنی بدن مهم هستند، گفت: «تجربه نشان داده هر کدام از این بازوهای ایمنی بدن به دلایلی مانند اختلال ژنتیکی، استعمال دخانیات یا مصرف الکل، اگر ضعیف عمل کنند فرد دچار بیماری میشود».

دوره کمون کرونا تا 14 روز است

رئیس شبکه بیماری ویروسی ایران با اشاره به اینکه دوره کمون این بیماری قدری طولانی است، گفت: «دوره کمون در آنفلوآنزا یک تا چهار روز است، بقیه عفونتهای تنفسی هم تقریبا در همین حد است اما در مورد کرونا ممکن است 11 تا 14 روز طول بکشد».

جزایری اظهار داشت: «افراد مبتلا در این دوره میتوانند ناقل بیماری باشند و در صورت تماس با دیگران، بیماری سریع منتشر میشود.»

او افزود: «ویروسها برای ورود به بدن انسان نیاز به واسط یا گیرنده دارند. سلول‌ها غشاهای کاملا بسته دارند و راه ورود به آنها بسیار پیچیده است و ویروس با انتخاب گیرنده مناسب، وارد سلول میشود. ویروس کرونا گیرنده‌ای به نام ACE 2 ‌دارد. این گیرنده‌ها در سلولهای پوشش ریه وجود دارند.»

مردان بیشتر از زنان و کودکان در معرض ابتلا هستند

به گفته جزایری، یکی از عللی که کودکان و زنان کمتر به این بیماری مبتلا میشوند، بیان پایین ژن گیرنده ویروس در این دو گروه است و برای همین در مردان که بیان این ژن بالاتر است، تعداد مبتلایان بیشتر است.

او با اشاره به اینکه برخی ویروسها مانند ایدز گیرنده‌های متنوعی دارند، گفت: «ویروس ایدز به همین دلیل به سرعت گسترش پیدا میکنند. وقتی ویروس ایدز وارد بدن میشود، قابلیت ایجاد عفونت در بسیاری از سلولهای بدن را دارد».

جزایری ادامه داد: «برخی ویروسها مانند هپاتیت فقط یک عضو مانند کبد را درگیر میکند، اما ویروس کرونا به دستگاههای ریه و گوارش آسیب میزند».

رئیس شبکه بیماری ویروسی ایران ادامه داد: «80درصد مبتلایان به دلیل وجود سیستم ایمنی قوی، مداوا میشوند به عبارتی 80 درصد افراد مبتلا به کرونا خود به خود، بهبودی پیدا میکنند. 20 درصد دیگر دچار شدت بیماری از جمله نارسایی حاد تنفسی میشوند و حدود 5/2درصد بیماران جان خود را از دست میدهند».

منشا ویروس کرونا

جزایری در مورد منشا ویروس کرونا گفت: «مطالعات بر مبنای شجرهنامه ژنتیکی از سالها قبل رد پای چند ویروس از خانواده کرونا را در خفاشها شناسایی کرده و نتایج نشان داده که منشا این بیماری خفاش است».

جزایری ادامه داد: «حیوانات پرجمعیت مانند خفاش فرصت خوبی برای میزبان واسط ویروس هستند، به این معنی که بسیاری از ویروسها به صورت مستقیم نمیتوانند انسانها را مبتلا کنند و نیازمند به میزبان واسط هستند.»

او گفت: «بهترین حیوانات برای این منظور پرندگان و خفاشها هستند که در جمعیتهای میلیونی در محیطی نسبتا کوچک بسیار تنگاتنگ با هم زندگی و اختلاط دارند. به نظر میرسد طی روندی چند صد ساله این ویروس با بدن خفاش سازگاری داشته و سپس وارد بدن میزبانان واسطی مانند مار، گربه هیمالیایی، پانگولین یا ماهی شده و پس از مصرف خوراکی این جانوران توسط چینی‌ها و ورود ویروس به بدن انسان، با ایجاد جهش‌های خاصی در مناطق اتصال به گیرنده، سبب تسهیل این انتقال از حیوان به انسان و از انسان به انسان شده است».

رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران انتشار کرونا جدید را به سه مرحله تقسیم کرد و گفت: «مرحله اول محدود به افرادی بود که در بازار خاصی در چین که حیوانات را به فروش میرسانند، تردد داشتند و از گوشت آلوده مصرف می‌کردند».

او ادامه داد: «مرحله دوم افرادی بودند که به صورت مستقیم با حیوانات آلوده تماس نداشتند اما با انسانهای آلوده در ارتباط بودند و دچار بیماری شدند و در این مرحله بود که زنگ خطر به صدا درآمد و مرحله سوم همان مرحله بینالمللی شدن بیماری است».

ویروس کرونا که رسما «کووید – 19» نام دارد، نخستین بار در شهر «ووهان» چین شناسایی شد که تاکنون به بیش از 145 کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوقالعاده اعلام کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاعرسانی وزارت بهداشت ایران روز شنبه 14 مارس اعلام کرد: «تاکنون 12 هزار و 729 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدهاند و 611 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و چهار هزار و 339 نفر نیز بهبود یافته‌اند.»

مقامات ایران تئوری توطئه «کرونا» از سوی آمریکا

برغم اینکه ویوس کرونا دامن ایالات متحده آمریکا را نیز مانند دیگر کشورهای جهان گرفته و تاکنون بیش از 50 نفر در این کشور بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند اما مقامات ایران هر از چند گاهی طی اظهاراتی به احتمال حمله بیولوژیک آمریکا به وسیله ویروس کرونا اشاره می‌کنند و برخی از آنها آمریکا را مسئول انتشار این ویروس میدانند.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز 22 فوریه در سخنرانی خود در درس خارج فقه پس از انتخابات پارلمانی و خبرگان گفت که دشمنان از کرونا برای منع مردم از مشارکت در انتخابات استفاده کردند.

او گفت: «سحر پنجشنبه شروع کردند و به مردم گفتند مبادا بروید و در صف رای دادن بایستید. یعنی از کمترین فرصتی استفاده کردند.... مردم قم هم با اینکه مرکز این بیماری بودند یکی از شلوغ ترین حوزه های انتخابی بودند».

مخالفان جمهوری اسلامی می‌گویند رژیم تهران با اینکه در روزهای 17 و 18 ماه فوریه از شیوع کرونا در شهرهای ایران به خصوص در قم مطلع شده بود اما اخبار آن را مخفی نگهداشت تا مردم در انتخابات مجلس ایران که روز جمعه 21 فوریه برگزار شد، شرکت کنند و این برنامه نقش بسیار منفی و مخربی در شیوع این ویروس داشته است.

از سویی حشمت‌الله فلاحتپیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای ایران، شیوع کرونا را «حمله بیوتروریستی» علیه ایران و چین دانسته بود. چند تن دیگر از مقامات ایران هم اظهارات مشابهی در مورد منشا‌‌ء این ویروس داشته‌اند.

اما مقامات ایران تنها کسانی نیستند که درباره کرونا به سراغ تئوری‌های توطئه رفته‌اند. برای مثال در روسیه هم شایعات مشابهی در چرخش است و البته شبکه‌های اجتماعی هم با کاربرانی از سراسر جهان، پر است از تصورات خرافی یا تئوری‌های توطئه در این‌باره.

امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس از نخستین چهره هایی بود که این احتمال را مطرح کرد، او در توئیتی مدعی شد «شاید بعدا مشخص شود کرونا جنگ بیولوژیک آمریکا علیه رقبایش بوده است.» ادعایی که غلام‌علی جعفرزاده، رئیس فراکسیون مستقلین مجلس که از قضا حوزه انتخابیه‌اش به شدت درگیر بحران کرونا شده است، هم بر آن مهر تایید زد و گفت: «روند همهگیر شدن ویروس کرونا در سایه تحریم ظالمانه عادی نیست و آن را نوعی حمله بیولوژیک از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانم.»

ادعای سرداران سپاه پاسداران

سردار غلام‌رضا جلالی رئیس پدافند غیر عامل ایران نیز کرونا را حاصل جنگ بیولوژیک دانسته‌، جلالی در مصاحبه‌ای گفت: «منشاء توسعه کرونا با شواهد و قرائن تحلیلی و راهبردی و بعضی نکات خبری به دشمن ارجاع میشود، اما اثبات تخصصی آن نیاز به بررسیهای آزمایشگاهی و مقایسه بین ژنوم ویروس اولیه ثبت شده و نتایج مطالعه بر روی ژنومهای جدید از نظر نوع تغییرات عامدانه روی آن دارد.»

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ایران هم در این باره گفت: «این ویروس ممکن است محصول تهاجم بیولوژیکی آمریکا باشد که در ابتدا به چین و سپس به ایران و سایر نقاط دنیا شیوع پیدا کرده است.»

در این میان برخی از کارشناسان سیاسی ایرانی با این تئوری موافق نبوده و آن را به باد مسخره گرفته‌اند از جمله صادق زیباکلام استاد دانشگاه علوم سیاسی تهران، او ابتدا در تویتی نوشت ای کاش می‌شد این کرونا را هم به عهده آمریکا بگذاریم !!.

دکتر صادق زیباکلام با اشاره به طرح «بیوتروریسمی» بودن شیوع کرونا که از سوی حشمتالله فلاحتپیشه مطرح شد، گفت: «حالا امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود، اما اگر یادمان باشد درباره طالبان، داعش، القاعده و حادثه یازده سپتامبر هم تئوری‌های توطئه مطرح بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید