.
.
.

امارات 100 میلیارد درهم برای مهار کردن پیامدهای منفی«کرونا» اختصاص داد

اختصاص 32 میلیارد دلاری بانک مرکزی امارات برای کاهش تاثیرات اقتصادی ناشی از کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بانک مرکزی امارات متحده عربی روز یکشنبه 15 مارس اعلام کرد، در راستای حمایت از اقتصاد ملی این کشور و حمایت از مصرف کنندگان و شرکت‌ها، در چارچوب برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی مبارزه با «کووید -19» یا «کرونا» که به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده است، طرحی جامع برای پشتیبانی اقتصادی به ارزش 100 میلیارد درهم به تصویب رسانده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات «وام» این برنامه پشتیبانی مالی هدفمند شامل اعتباری بالغ بر 50 میلیارد درهم است که از محل اعتبارات بانک مرکزی برای اعطای وام و پیش پرداخت‌های با هزینه سودی صفر به بانک های فعال در کشور که تحت پوشش بیمه اختصاص می‌باشند، در نظر گرفته شده است، علاوه بر این مبلغ 50 میلیارد درهم از سرمایه پیشگیرانه اضافی بانک‌ها از آن بخش آزاد و برای مقابله با پیامدها ناشی از کرونا در نظر گرفته شده است.

بانک مرکزی امارات در بیانیه خود، تأکید کرد که سیستم بانکی این کشور از سرمایه کافی برخوردار است زیرا بانک ها سرمایه داوطلبانه اضافی را برای حداقل الزامات نظارتی حفظ می کنند.

این بانک همچنین در بیانیه خود افزود، کاهش این سرمایه‌های حفاظتی به منظور محاسبه اندازه کلی یک طرح جامع پشتیبانی اقتصادی به کار گرفته نشده است. انتظار می رود که بانک‌ها استانداردهای وام دهی صحیح را حفظ کرده و با همه مشتریان خود به صورت منصفانه رفتار کنند.

این بانک در بیانیه توضیح داد : «هدف از این طرح تسهیل ارائه معافیت‌ موقت از پرداخت‌های اصلی و بهره وام‌های موجود به کلیه شرکت‌های بخش خصوصی و مشتری‌های متاثر از اوضاع جدید پس از کرونا در این کشور است».

براساس بیانیه بانک مرکزی، بانک‌های شرکت کننده در این طرح هدفمند باید برای تأمین معافیت موقت 6 ماهه برای شرکت‌های بخش خصوصی و مشتری‌های انفرادی خود با استفاده از این منابع مالی اقدام کنند.

بیانیه بانک همچنین افزود: «بسیاری از مشتریان فردی و شرکتی به دلیل شیوع بیماری همه گیر «Covid-19» در معرض خطرات کمبود موقتی در جریان وجوه نقدی خود قرار دارند و این طرح با هدف کمک به این امر با ارائه کمک به مشتری و تأمین اعتبار صفر با هزینه به بانک‌ها پرداخت شده است».

در این بیانیه آمده است که همه بانک‌ها مجاز خواهند بود، معادل 60٪ سرمایه پیشگیرانه اضافی را استفاده کنند و بانک‌هایی که توسط بانک مرکزی به عنوان بانک‌های محلی با اهمیت سیستمی مشخص می‌شوند ، قادر خواهند بود از 100٪ سرمایه پیشگیرانه که از سوی بانک مرکزی برای آنها تعیین شده بود، استفاده کنند.

همچنین بانک مرکزی مبلغ سرمایه‌ای را که بانک‌ها باید در مقابل وام های خود شرکت‌های کوچک و متوسط اعطا می‌کنند را به میزان 15 تا 25 درصد برای آنها کاهش خواهد داد.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که در اسرع وقت دستورالعمل‌های مربوط به مطالبات پوشش وثیقه را صادر خواهد کرد که به موجب آن بانک‌ها موظفند قبل از آغاز ارائه نقدینگی سهام به عنوان وثیقه ضمانت‌های اضافی را درخواست کنند. این امر باعث می شود نوسانات بیش از حد در بازار کاهش یابد و قدرت انعطاف پذیری و مانور بیشتری به سرمایه گذاران داده تا به نفع خود عمل کنند.

طبق این بیانیه از تاریخ 15 مارس 2020 ، به مدت 6 ماه ، بانک مرکزی کلیه هزینه‌های مورد نیاز خود را برای خدمات پرداخت ارائه شده به بانک‌های فعال در امارات از طریق سیستم های پرداخت و تسویه حساب به تعویق می اندازد.

بانک مرکزی امارات با اعلام آمادگی کامل خود برای انجام هر گونه اقدامات ضروری در صورت لزوم، تاکید کرد، نظارت بر اوضاع مالی این کشور را ادامه خواهد داد.

توصیه‌های بانک مرکزی امارات برای کاهش تاثیرات اقتصادی شیوع کرونا

پیشتر بانک مرکزی امارات در راستای تعدیل آثار اقتصادی شیوع کرونا به بانک‌های این کشور توصیه کرد تا زمان بازپرداخت وام ها را تمدید کرده و کارمزد و هزینه‌های دریافتی از مشتریان متاثر از این ویروس را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، امارات متحده عربی یکی از مراکز تجاری منطقه خاورمیانه بوده و محل تقاطع بزرگی است که مسافران را به چین و سایر مقاصد متصل می‌کند.

بانک مرکزی امارات در بیانیه ای اعلام کرد: انتظار می‌رود موسسات مالی اقداماتی نظیر زمانبندی مجدد قرارداد وام‌ها از قبیل تمدید دوره بازپرداخت، کاهش مبلغ اقساط از طریق افزایش تعداد آن‌، تعویق موقت بازپرداخت ماهیانه وام‌ها و کاهش کارمزدها و کمیسیون‌ها را برای مشتریان متاثر (از ویروس کرونا) اتخاذ کنند.

ویروس کرونا که سیستم تنفسی قربانیان خود را هدف می‌گیرد، از چین به سایر کشورهای جهان سرایت کرده و منطقه خاورمیانه را نیز شامل شده است.