کنگره آمریکا طرح محدوديت اختیارات ترامپ براى اقدام نظامی علیه ایران را تصويب كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 11 مارس 2020 به وقت محلی آمریکا، طرحی را به تصویب رساند که اختیارات دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران را محدود می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس طرح محدود کردن اختیارات ترامپ برای اقدام نظامی علیه ایران که پیشتر در مجلس سنای آمریکا به تصویت رسیده بود اکنون با کسب اکثریت 227 رای موافق در مقابل 186 رای مخالف به تصویب اعضای کنگره رسید.

این در حالی است که دونالد ترامپ همچنان قادر است طرح به تصویب رسیده از سوی کنگره و مجلس سنا برای محدود کردن اختیارات او برای جنگ را وتو کند.

کنگره آمریکا دقایقی پس از آن این طرح را به تصویب رساند که 2 سرباز آمریکایی و یکی دیگر بریتانیایی در حمله موشکی شامگاه چهارشنبه به پایگاه نظامی التاجی در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال بغداد است، کشته شدند. این حمله موشکی خونبارترین حمله به منافع آمریکا در چندین سال گذشته است.

در ماه دسامبر گذشته حمله موشکی مشابهی به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکا در عراق به کشته شدن یک نیروی قراردادی آمریکایی انجامید و پس از آن که واشینگتن گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران را مسئول این حمله دانست، تنش‌های نظامی میان آمریکا و ایران در منطقه بالا گرفت.

با بالاگرفتن تنش‌های میان آمریکا و ایران، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و چند تن از همراهانش از جمله ابومهدی المهندس نایب رئیس حشد الشعبی عراق در حمله پهپادی آمریکا به کاروانشان در اطراف فرودگاه بغداد کشته شدند که این حادثه باعث شد واشینگتن و تهران تا آستانه جنگ پیش روند.

ایران نیز در حمله‌ای انتقامجویانه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق را با موشک‌های بالستیک هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید