طالبان: اول آزادی پنج هزار زندانی ما و بعد آغاز مذاکرات بین الافغانی براى صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از صدور فرمان رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان، دفتر سیاسی این گروه در قطر اعلام کرد، اول باید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شوند بعداً مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز می‌شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر به خبرگزاری رویترز گفته است، این گروه هرگز توافق نکرده که آزادی پنج هزار زندانی طالبان تحت شرایط باشد.

شاهین اضافه کرد، همه چیز در توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان توضیح داده شده و هیچ کس نمی تواند آن را نقص کند و براساس این توافقنامه، اول باید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شود بعداً مذاکرات بین الافغانی صلح آغاز می‌شود.

شاهین در صفحه رسمی توییترش نیز نوشت: «ما لیست مفصل پنج هزار نفر را به هیئت امریکایی داده ایم که هیچکسی دران جعل کاری کرده نمی تواند. یک شرط ما اینست که اگر این افراد در یک دشت به ما تسلیم می‌کنند و یا در زندان ها، بعد از تصدیق هیئت ما قابل قبول می باشند. دیگر اینکه کسانی باشند که ما در لیست نوشته‌ایم».

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 مارس در نشست خبری در کابل گفت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان فرمانی را صادر کرد.

صدیقی علاوه کرد، عملی شدن رهایی زندانیان طالبان مربوط به رفتار طالبان است و خشونت ها باید بطور چشم گیر کاهش یابد.

در فرمان رئیس جمهوری افغانستان آمده: «عفو مجازات و رهایی تعداد (1500) یکهزار و پنچصد تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ 24 حوت سال روان آغاز می گردد. در هر روز 100 تن از محبوسین مربوط به گروه طالبان با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده رها گردند».

در ادامه این فرمان ذکر شده: «بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته به تعداد 500 تن محبوس مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به 3500 تن می‌رسد، مشروط به اینکه سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید