واشنگتن: بعد از کشته شدن آمریکائی‌ها درعراق؛ همه گزینه‌ها روی میز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارك اسپر وزیر دفاع آمریكا، روز پنج‌شنبه 12 مارس 2020، اظهار داشت كه همه گزینه‌ها پس از حمله راکتی روز گذشته در عراق كه منجر به كشته شدن یك سرباز بریتانیائی و دو سرباز آمریكایی شد، روی میز قرار دارد.

او تاکید داشت كه شبه‌نظامیان برخوردار از حمایت ایران در پشت این حمله قرار دارند.

وزیر دفاع به مطبوعات گفت كه وی عصر چهارشنبه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا در مورد اقدامات احتمالی در راستای پاسخگویی به این حمله صحبت كرده و افزود که ترامپ، همه اختیارات لازم برای دست‌زدن به هر«آنچه باید انجام شود» را به وی تفویض کرده است.

اسبر افزود: «حمله دیروز گروه‌های مسلح شیعه تحت‌الحمایه ایران، مشتمل بر آتش غیرمستقیم و چند جانبه بود که از یک سکوی ثابت پرتاب راکت، آغاز شد و نیروهای ائتلاف و هم پیمان را به شکلی واضح در اردوگاه تاجی، هدف قرار داد.

او ادامه داد: «اجازه دهید صراحتا عرض کنم... ایالات‌متحده، حمله به مردم، منافع و متحدین ما را تحمل نخواهد کرد.»

اسبر در پاسخ به سؤالی در این خصوص که واکنش آمریكا می‌تواند درشکل حملاتی در داخل ایران باشد، گفت: «هم اکنون، همه گزینه‌ها روی میز است تا مجرمین را در برابر عدالت قرار داده و بازدارندگی را ادامه دهیم، اما ما روی گروه یا گروه‌هایی متمرکز هستیم كه معتقدیم این عملیات را در عراق انجام داده‌اند.»

اسبر گفت: «ما باید مجرمین را مورد باز خواست قرار دهیم...شما نمی‌توانید به پایگاه‌های ما شلیک کرده‌، آمریکایی‌ها را کشته و زخمی کرده و فلنگ را ببندید.»

اسبر و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک، از ارائه اطلاعات بیشتر درباره هرگونه حمله تلافی جویانه قریب‌الوقوع ایالات‌متحده در پاسخ به حمله به اردوگاه تاجی در شمال بغداد، امتناع کردند.

در این حمله که شامگاه چهارشنبه با شلیک 18راکت به سوی پایگاه راجی انجام گرفت، دو سرباز آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند.

در همین راستا، کنت مک کینزی، ژنرال برجسته آمریکایی امروز پنج‌شنبه 12 مارس، در اظهار نظری که ممکن است درها رابه روی بروز واکنش تهاجمی علیه ایران بگشاید، تاکید کرد که «گروه‌های شیعه» در عراق به احتمال زیاد، مسئولیت حمله چهارشنبه را بر عهده دارند.

کنت مک کینزی، ژنرال تفنگداران دریایی و فرمانده ستاد مرکزی آمریکا، گروه خاصی را متهم نکرد، اما اظهار داشت که فقط «گردان‌های حزب‌الله» تحت حمایت ایران، متهم احتمالی هستند چرا که پیشتر نیز حملاتی را انجام داده اند.

او در جلسه سنا گفت: «ما هنوز در حال تحقیق در مورد این حمله هستیم، اما من به گروه تیپ‌های حزب‌الله خواهم پرداخت، که صحنه‌گردان جنگ‌های نیابتی به نفع ایران است. این گروه، تنها طرف شناخته شده است که در این منطقه، اقدام به آتش غیرمستقیم علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق کرده است.

ایالات‌متحده، تیپ‌های حزب‌الله را مسئول حمله دسامبر گذشته، دانسته که منجر به قتل یک پیمانکار آمریکایی و بروز درگیری‌های متقابل در اوایل سال جاری شد که نهایتا، عملیات ایالات‌متحده در حمله پهپادی و ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و سپس حمله موشکی ایران به پایگاه‌های عراقی را به دنبال داشت که مکان استقرار سربازان آمریکایی است.

گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران بشکلی برنامه‌ریزی شده، پایگاه‌های نظامی مکان حضور نیروهای آمریکائی درعراق و منطقه اطراف سفارت امریکا در بغداد را زیر آتش خود قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size