شورای عالی فضای مجازی ایران یکی از 20 نهاد سرکوبگر جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «گزارشگران بدون مرز» روز پنج‌شنبه 12 مارس 2020 در مراسم روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت، نام « شورای عالی فضای مجازی ایران» را در فهرست سرکوبگرترین نهادها در زمینه آزادی رسانه در سال 2020 درج کرد.

گزارشگران بدون مرز تاکید کرد که شورای عالی فضای مجازی ایران فناوری‌های اطلاعات را برای «جاسوسی از روزنامه‌نگاران و اعمال فشار بر آنها» استفاده کرد و این موضوع «دسترسی مردم به اخبار و اطلاعات را تهدید می‌کند.»

براساس گزارش این سازمان، این شورا می‌کوشد با «کنترل و دسترسی گزینشی به شبکه‌های آنلاین، مسدود کردن شبکه‌های خبری، سکوها و کارافزارهایی مانند تلگرام، سیگنال، واتس‌آپ، فیس‌بوک وتوییتر» تا سیطره حکومت را تقویت کند.

کارگروه نظارت رسانه‌ای اعلام کرد شورای عالی فضای مجازی ایران که در سال 2012 تاسیس شد، چهره‌های نظامی و سیاسی سرشناسی را در خود دارد و با استفاده از تکنیک‌های فیلتر اینترنت دیوارآتشینی ساخته است و « اینترنت به طور فزاینده‌ای برای مهار و سرکوب موج‌های اعتراضات خیابانی و محدود کردن انتقال و پخش اطلاعات مستقل که به‌ عنوان عمل "ضد انقلاب" یا "براندازانه" تلقی می‌شود، قطع می‌شود.»

اعضای این شورا رئیس‌جمهوری ایران، تعدادی از وزرای کلیدی، فرمانده سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و هفت شخصیت حقیقی دیگر هستند که مستقیما توسط رهبر ایران تعیین می‌شوند.

این اولین بار است که سازمان گزارشگران بدون مرز، فهرستی از نهادهایی که فعالیتشان روی سرکوب رسانه‌ها متمرکز است، منتشر می‌کند. این نهاد حقوق آزادی بیان تصریح شده در ماده 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر را نقض می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید