سعودی بار دیگر بر اجرایی شدن توافق ریاض درباره یمن تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سعودی روز چهارشنبه 11 مارس 2020 بار دیگر بر تعهد و پایبندی این کشور بر اجرایی شدن توافق ریاض درباره یمن تاکید کرد.

توافقنامه «ریاض» توافقی که میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوب در روزسه شنبه پنجم نوامبر 2019 با میزبانی و میانجگیری سعودی در ریاض امضا شد. سعودی از امضا این توافقنامه حمایت کرده و آن را گامی مهم و اساسی برای پایان دادن به اختلاف در جنوب یمن دانست.

به گزارش خبرگزاری «واس» وزارت خارجه سعودی شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که ثبات یمن و مبارزه با تروریسم در رأس اولویت‌های این کشور است.

وزارت خارجه سعودی تاکید کرد که در حال احداث طرح‌های توسعه‌ای در استان‌های مختلف یمن است. علاوه بر ریاض از طرف‌های توافق ریاض خواست تا برای اجرای بندهای این توافق با سعودی همکاری کنند.

در مراسم امضا توافقنامه علاوه بر بن‌سلمان ولیعهد عربستان، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن و عید روس الزبیدی، رئیس شورای انتقالی جنوب و همچنین شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی نیز حضور داشتند.

امضای این توافق‌نامه تحت نظارت پادشاهی سعودی انجام گرفت. سعودی رهبری ائتلاف نظامی عربی علیه حوثی‌های را بر عهده دارد.

دولت قانونی یمن پس از امضای توافقنامه اعلام کرد که این توافقنامه در راستای تشدید مبارزه علیه حوثی‌ها و آزادسازی همه یمن است کما اینکه توافقنامه مرحله تازه‌ای از همکاری، مشارکت و هماهنگ کردن تلاش‌ها علیه حوثی‌ها را آغاز خواهد کرد.

مهم‌ترین بند این توافق‌نامه بازگشت دولت قانونی منصورهادی به عدن ظرف هفت روز است. طبق این توافقنامه همچنین قرار شده است که تمامی تشکیلات نظامی زیر سلطه وزارت کشور و وزارت دفاع فعالیت کنند. یکی دیگر از مهم‌ترین بندهای این توافقنامه تشکیل کابینه بر اساس تقسیم برابر مناصب و وزاتخانه‌ها میان شمال و جنوب یمن است.

در آن زمان مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن توافق ریاض را به دولت یمن تبریک گفت و از آن استقبال کرد. گریفیتس این توافقنامه را گامی مهم برای حل و فصل سیاسی بحران یمن دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید