حکومت افغانستان به دلیل ویروس کرونا مراسم یادبود عبدالعلی مزاری را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، مراسم یادبود بیست وپنجمین سال‌روز جان باختن عبدالعلی مزاری، رهبر سابق حزت «وحدت اسلامی افغانستان» لغو شد. قرار بود این مراسم امروز پنج شنبه 12 مارس با شرکت بیش دو هزار نفر به شمول سفیران کشورهای خارجی مقیم کابل در ارگ ریاست جمهوری برگزار شود.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، این مراسم به دلیل هشدار سازمان جهانی صحت و وزارت صحت عامه کشور در مورد ویروس کرونا و جلوگیری از انتقال این ویروس لغو شد.

در همین حال، وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرد، تا کنون 165 مورد مشکوک به ویروس کرونا در کشور ثبت شده که نتایج هفت مورد آن مثبت و دیگران اش منفی گزارش شده است که شش نفر از افراد مبتلا به این ویروس از ایران آمده بودند. موارد مثبت ویروس کرونا تا کنون در ولایت‌های هرات و سمنگان افغانستان ثبت شده است.

این وزارت از برگشت هزاران مهاجر افغان از ایران شدیداً ابراز نگرانی کرده است. در این رابطه، ریاست مهاجرین ولایت هرات افغانستان می گوید، در جریان دو روز گذشته 15 هزار افغان از ایران برگشته‌اند.

از سوی دیگر، فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان می‌گوید، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و تداوی مبتلایان، 200 بستر در کابل، 100 بستر در هرات، 50 بستر در نیمروز و 30 بستر در ولایت‌های دیگر روی دست گرفته شده است.

فیروز اضافه کرد، به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران و برگشت هزاران افغان از آن کشور باعث شده که کشورش در سطح بلند خطر قرار بگیرد.

او از شهروندان‌شان خواسته، به خاطر حفاظت از سلامتی خودشان، خانواده‌شان و مردم‌شان در مراسم سال جدید خورشیدی(نوروز) اشتراک نکنند.

فیروز علاوه کرد، برای بررسی هر مورد مشکوک به ویروس کرونا 1600 دالر امریکایی مصرف می‌شود و نمونه موارد مشکوک در کشور هالند نیز فرستاده شده است که نتایج آن با نتایج لابراتوار مرکزی در کابل یکی است.

قابل ذکر است که گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است و آغاز مکاتب و دانشگاه‌ها در ولایت هرات به تعویق افتاده است.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای جلوگیری از ویروس کرونا 25 میلیون دالر آمریکایی اختصاص داد و مردم‌اش را بمنظور جلوگیری از این ویروس به بسیج ملی فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید