ترامپ وضعیت اضطراری در قبال ایران را یک سال دیگر تمدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

‌‌دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه 12 مارس 2020 «وضعیت اضطرار ملی» در قبال ایران را که برای اولین بار در سال 1995 اعلام شده و از آن زمان تاکنون بارها تمدید شده است را برای یک سال دیگر نیز تمدید کرد.

ترامپ در این بیانیه خاطرنشان کرده «رئیس‌جمهوری وقت آمریکا روز 15 مارس 1995 به موجب فرمان اجرایی شماره 12975 و به منظور رسیدگی به تهدیدهای غیرمعمول و فوق‌العاده‌ای که اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران علیه منافع ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات‌متحده ایجاد می‌کنند، در ارتباط با این کشور وضعیت اضطرار ملی اعلام کرد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه به یادداشت خود برای پایان دادن به مشارکت آمریکا در برجام اشاره کرده و ایران را به «اشاعه موشکی، فعالیت‌های مخرب در منطقه» و حمایت از «گروه‌های تروریستی» متهم کرده است.

ترامپ تأکید کرده است: «به همین دلیل، وضعیت اضطراری اعلام‌شده در تاریخ 15 مارس 1995 بایستی بعد از 15 مارس 2020 اجرا شود. بنابراین، اینجانب طبق بند 202 (د) از قانون اضطرار ملی، «وضعیت اضطرار ملی» درباره ایران که در فرمان اجرایی شماره 12975 اعلام شده را برای یک سال تمدید می‌کنم.»

گفتنی است از تاریخ 15 مارس 1995 و در زمان ریاست جمهوری «بیل کلینتون» تاکنون رئیسان جمهوری آمریکا هر سال بر اساس فرمان اجرایی یاد شده وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید