پنتاگون: هیچ تغییری در موضع آمریکا نسبت خرید اس 400 ترکیه از مسکو رخ نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گرچه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تأکید كرد كه آمریكا، در ارتباط با اقدام آنکارا در خریداری سیستم دفاعی «اس 400»روسی، انعطاف پذیری نشان داده است، اما پنتاگون اظهار داشت، در موضع پیشین آمریكا، باز بینی صورت نگرفته است.

در حالی که اردوغان گفته است، ایالات متحده، پیشنهاد فروش سامانه پدافند موشکی «پاتریوت» را به ترکیه داده، مشروط بر اینکه آنکارا متعهد شود، سامانه پدافند موشکی روسی،اس-400 را راه اندازی نکند، که این پیشنهاد، بیانگر بروز نرمی چشمگیر در موضع واشنگتن است، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، موضع مارک اسپر، وزیر دفاع در این خصوص، تغییر نکرده بطوریکه وی تاکید دارد، «ترکیه ، سکوی های پرتاب پاتریوت را دریافت نخواهد کرد مگر اینکه سامانه اس 400 را به روسیه بازگرداند.»

رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در جمع خبرنگاران، درداخل هواپیمایی که وی را از بروکسل باز می گرداند، اظهار داشت: «ما پیشنهادی راجع به پاتریوت به آمریکا داده و به آنها گفتیم، می توانیم سامانه موشکی پاتریوت را از شما خریداری کنیم.»

اردوغان افزود: «آنها همچنین موضع خود را در مورد موضوع اس -400، به طور قابل توجهی از خود نرمش نشان داده اند. آنها می گویند ما می خواهیم شما قول دهید که شما سامانه اس -400 عملیاتی نخواهید کرد.»

علاوه بر این، دو مقام مسئول ترکیه به رویترز گفتند كه آنكارا در حال حاضر، سرگرم ارزیابی موضوعی است كه آنها به عنوان «پیشنهاد آمریكا» توصیف كردند.به گفته این مقامات، ترکیه تغییری در موضع خود در رابطه با راه اندازی سامانه اس 400 در ماه آینده، نداده است.

در حالی که یکی دیگر از مقامات ترکیه، برای رویترز فاش ساخت که آخرین پیشنهاد واشنگتن، شامل بازگشت ترکیه به برنامه مرتبط با جنگنده های شبح اف-35 است که ترکیه، هم در رابطه با ساخت قطعات هواپیما و هم در خصوص خریداری آن، بخشی از این برنامه بود.

تغییری در موضع آمریکا بروز نکرده است

از سوی دیگر، یک مقام پنتاگون اعلام کرد که اگرترکیه در صدد به دست آوردن سامانه «پاتریوت» است، باید سامانه روسی «اس-400» را به مسکو برگرداند.

جاناتان راث هافمن، معاون وزیر دفاع آمریكا، سه شنبه 10 مارس، در یک نشست مطبوعاتی، اظهار داشت: «موضع وزیر دفاع از اولین روز تصدی این منصب، بسیار واضح بوده است، براین مبنا که ترکیه به سامانه پاتریوت دست نمی یابد مگر اینكه اس 400 رابرگرداند.

ایالات متحده چندین نوبت اعلام کرده است که ترکیه نمی تواند سامانه اس 400 و سیستم پاتریوت را با هم داشته باشد. با این حال، آنکارا پس از تشدید درگیری ها در استان ادلب درشمال غربی سوریه در سال جاری، از واشنگتن خواسته است تا موشک های پاتریوت را در مرزهای خود با سوریه برای حفاظت از این رمزها، مستقر سازد.

گفتنی است اختلاف نظر هایی میان ترکیه و آمریکا، دو عضو پیمان ناتو، به دلیل اقدام آنکارا در خریداری سامانه اس 400 وجود دارد، بر این أساس که واشنگتن می گوید، عملیاتی شدن سامانه پدافندی اس 400 با سامانه های دفاعی ناتو، همسازی نداشته و زیان هایی را متوجه جنگنده های آمریکایی شبح اف 35 می سازد که ترکیه در ساخت آن با آمریکا همکاری داشت و قرار بود شماری از آنها را خریداری کند.

ترکیه پیش تر اعلام کرده بود که قصد دارد، سامانه اس 400 را که در ماه آوریل از روسیه دریافت کرده بود، فعال کند، در حالی که ایالات متحده هشدار داده بود، این اقدام، اعمال تحریم ها از سوی آمریکا را به دنبال خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم