گفت‌وگوی ترامپ و محمد بن سلمان درباره بحران نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز سه شنبه 10 مارس 2020 اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته طی گفت‌وگویی تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، تحولات بازارهای انرژی جهان و برخی مسائل منطقه‌ای و همچنین روابط دوجانبه ریاض و واشینگتن را مورد بررسی قرار دادند.

پس از کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی که در 30 سال گذشته بی‌سابقه بوده است قیمت نفت روز سه شنبه مجددا به میزان %8 افزایش یافت.

از سویی شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی سعودی روز سه شنبه اعلام کرد، او در نبود توافقی درباره تدابیری که می باید برای تعامل با تاثیر ویروس کرونا بر میزان عرضه و تقاضا در بازار نفت اتخاذ شود، نیازی به برگزاری نشست اوپک پلاس در دوره ما بین ماه مه و ژوئن نمی‌بیند.

وزیر انرژی سعودی در واکنش به اظهارات الکساندر نوواک، همتای روس خود به خبرگزاری رویترز تصریح کرد« هیچگونه توجیهی برای برگزاری اجلاس ماه‌های مه و ژوئن که تنها شکست ما در انجام تدابیر ضروری و اتخاذ اقدامات لازم در بحرانی این چنینی را به نمایش می‌گذارد، نمیبینم».

شاهزاده عبدالعزیز در ادامه گفت که هر تولید کننده نفت می باید برای محافظت از سهم خود در بازار تلاش کند.

اظهارات وزیر انرژی سعودی در واکنش به الکساندر نوواک وزیر نفت روسیه مطرح می‌شود که پیش از این گفته کاهش قیمت‌هایی که شرکت آرامکو در بازار نفت ارائه داده منجر به ایجاد ترس در بازار شده است.

شاهزاده عبدالعزیز گفت:« در بازار آزاد، هر تولید کنندهای باید قدرت رقابت خود را به نمایش گذاشته و از میزان سهم خود در بازار محافظت کرده و آن را تقویت کند».

اظهارات وزیر انرژی سعودی پس از گفته‌های روز سه شنبه امین الناصر رئیس اجرایی شرکت آرامکو سعودی مطرح می شود که تاکید کرده آرامکو در ماه آوریل صادرات نفت خود که شامل میزان نفت مورد تقاضای خریداران در داخل و خارج از سعودی است را تا سطح 12.3 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

مدیر اجرایی شرکت آرامکو در بیانیه‌ای به خبرگزاری رویتزر توضیح داد که سعودی صادرات نفت خام خود را علاوه بر تولید روزانه و پایدار 12 میلیون بشکه‌ای نفت خام، به میزان 300هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد.

مدیر اجرایی آرامکو افزود که شرکت نفت سعودی با خریداران خود توافق کرده تا آن مقادیر افزایش عرضه را از ابتدای ماه آوریل آینده به مور اجرا درآورد.

در پی اعلام «آرامکو» درآمدهای نفتی از %7 در ابتدای جلسه به %4 کاهش یافت.

در پی فروپاشی توافق نفتی «اوپک پلاس» میان کشورهای صادر کننده نفت عضو سازمان اوپک و روسیه که جمعه گذشته از این توافق خارج شده، قیمت‌های نفت یک سوم ارزش خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید