پمپئو: مرگ هر آمریکائی در زندان های ایران، پاسخ قاطعانه ما را درپی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با انتشار گزارشی از انتشار ویروس جدید کرونا در زندان‌های ایران، ایالات متحده، خواستار آزادی فوری زندانیان آمریکایی محبوس در ایران شد.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز چهارشنبه 11 مارس، در بیانیه‌ای با تاکید بر این که «ایالات متحده رژیم ایران را به طور مستقیم، مسئول مرگ هر آمریکایی زندانی خواهد دانست»، افزود: «پاسخ ما قاطعانه خواهد بود.»

او همچنین عنوان کرد، «گزارش‌های مربوط به شیوع ویروس کووید 19 در زندان های ایران، نگران کننده است و کمترین کاری که مطلوب است، آزاد سازی فوری و بی قید شرط همه شهروندان آمریکائی در بند می‌باشد.»

آزاد سازی 70 هزار زندانی

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که رژیم ایران، اخیراً 70،000 زندانی را به دلیل نگرانی از انتشار کووید 19، آزاد کرده، اما بسیاری از شهروندان آمریکایی را بدون وجود هیچ توجیهی و صرفا از روی ستم ورزی، در زندان نگه داشته است.

وزیر خارجه آمریکا از تمامی کشورهایی که بر أساس مبادی بشر دوستانه ،در صدد کمک به ایران در ارتباط با شیوع کووید 19 هستند، خواست تا آزادی همه زندانیان خارجی یا دوتابعیتی را از رژیم ایران، مطالبه کند.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه آمریکا تأكید كرد، تا زمانی كه همه آمریكایی هایی كه به طور ناعادلانه در خارج از كشور زندانی هستند، به كشورشان بازگردند، از تلاش های خود دست بر نخواهد داشت.

خطر واقعی

گفتنی است ، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر در ایران، پیش از این اعلام كرده بود كه از تهران خواسته است همه زندانیان را به طور موقت آزاد كند. وی افزود: «حضور زندانیان سیاسی در زندان ها با توجه به شیوع كرونا، امری «نگران كننده» است.»

رحمان در ژنو به خبرنگاران گفت: «شماری از دو تابعیتی ها و خارجی ها در معرض خطر واقعی قرار دارند ... و اگر هم به ویروس آلوده نشده اند ، بشدت از چنین شرایطی، هراسان هستند.» وی افزود: «من به ایران توصیه کردم که همه زندانیان را به طور موقت آزاد کند.»

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، دوشنبه گذشته اظهار داشت که کشورش برای مقابله با شیوع ویروس جدید در زندان ها، به طور موقت حدود 70،000 زندانی را آزاد کرده است، در حالی که مقامات ذیربط، صدها مورد تازه ابتلاء به ویروس و ده ها کشته در سراسر کشور در اثر کرونا را اعلام کرده اند.

ایران روز سه‌شنبه 10 مارس، 8،042 مورد ابتلاء و 54 مورد مرگ در اثر کووید 19 (كه آمار مرگ و میر را به 291 نفر رسانده است) را اعلام كرد..

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size