ظهور دوباره شبح ترورها در عراق....قتل دو فعال سیاسی در میسان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبح وحشتناک ترورها شامگاه سه‌شنبه 10 مارس باردیگر در عراق پدیدار شد که به گزارش منابع کانال عربی - الحدث، عبدالقدوس قاسم، کنشکر سیاسی و وکیل کرار عادل، وکیل دعاوی در العماره در استان میسان، در جنوب عراق هدف ترور قرار گرفتند.

به گزارش فعالان مدنی، افراد مسلح ناشناس بعد از شلیک گلوله‌های خود بسوی قاسم و عادل در منطقه محله صنعتی، پا به فرار گذاشتند.

از سوی دیگر، ده‌ها تن از مردم شامگاهان در میسان برای خداحافظی با این کنش‌گران مقتول، گرد‌هم آمدند. در یکی از کلیپ‌های ویدئویی، دیده می‌شود که مادر عبدالقدوس در حال ندبه و زاری بر بدن فرزندش است و یکی از فعالان حاضر با صدای بلند، دولت را متهم به ترور آنها کرد.


شایان ذکر است که خیمه‌های محل تجمع تظاهر‌کنندگان در میسان یک ماه پیش، از سوی هواداران جنبش صدری‌ها (به رهبری مقتدا صدر روحانی شیعه) که معروف به «کلاه آبی ها» هستند، مورد تعرض قرار گرفتند که در پی اقدام شماری از فعالان بغداد و سایر استان‌ها به حضور در میدان تظاهرات در استان جنوبی به هدف ایجاد هماهنگی میان عرصه‌های تظاهرات در مناطق مختلف عراق، صورت گرقت.


بزنگاه‌های خشونت‌بار

تظاهرات در عراق از زمان آغاز آن در اول اکتبر گذشته، شاهد بزنگاه‌های خشونت‌آمیز و ترورهائی بوده است که طی آن، بسیاری از کنشگران، فعلان رسانه‌ای و وکلای دعاوی به خاک و خون در غلطیدند.

اگرچه بسیاری از این ترورها از طریق دوربین‌های مراقبتی که در خیابان‌ها نصب شده، ضبط شده، اما تاکنون هیچ متهمی در این راستا دستگیر نشده است.

این اعتراضات که ابتدا در راستای مطالبات معیشتی و مبارزه با فساد آغاز گردید و سپس در رویکردی تکاملی، خواستگاه مطالبات سیاسی مبنی بر ایجاد تغییرات اساسی در ساختار قدرت حاکم شد، شاهد بزنگاه‌های متعدد سرشار از خشونت محض بود که به کشته‌شدن صدها معترض انجامید.

علی البیاتی سخنگوی کمیسریای حقوق‌بشر عراق در اظهارات قبلی خود به العربیه گفت که در تظاهرات عراق، بیش از 550 تن به قتل رسیده اند.

علاوه بر این، نظرسنجی تهیه شده توسط رویترز پیش از این، بر اساس گزارش امدادگران و پلیس حاکی از آن است که در این تظاهرات ها، حدود 500 نفر جان باختند که بیشتر آنها، از صفوف معترضان هستند.همچنین از زمان آغاز اعتراضات حدود 80 آدم ربایی، ثبت شده و فقط حدود 22 نفر از ربوده شدگان، آزاد شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سال 2019 خود در مورد واقعیت بیرونی و عینی حقوق‌بشر در عراق اظهار داشت: «نیروهای امنیتی، شامل نیروهای حشدالشعبی، از قدرت عنان گسیخته علیه معترضین استفاده کرده‌اند و فعالان به دست دستگاه‌های امنیتی، در معرض بازداشت، ناپدید شدن اجباری، شکنجه و دیگر انواع ارعاب قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید