شماری از فعالان کُرد در ایران؛ در این شرایط سخت زندانیان سیاسی آزاد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان سیاسی، مدنی و رسانه‌ای کُرد روز چهارشنبه 11 مارس 2020 خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شدند. آنها با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم و قوه‌قضاییه تاکید کردند «به سلامت خود و دیگران احترام بگذاریم و در این شرایط سخت زندانیان سیاسی آزاد شوند.»

در این نامه با اعتراض به پنهان‌کاری در قضیه شیوع ویروس کرونا عنوان شده است «در حالی سال را به پایان می‌رسانیم که روزهای سختی را پیش رو داریم وضعیت بد اقتصادی، حوادث آبان‌ماه و فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی زخم‌هایی است که هنوز بوی تازگی می‌دهند. در میانه این اتفاقات ناگوار گسترش بیماری کرونا حیات و سلامتی ما را به شدت تهدید می‌کند، این ویروس با پنهان‌کاری نادیده انگاشته شد و اکنون هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری را بر همه تحمیل کرده است.»

در ادامه فعالان کُرد ضمن درخواست از قوه‌قضاییه برای فراهم کردن زمینه آزادی زندانیان سیاسی خاطرنشان کردند «ما شماری از فعالان سیاسی، مدنی و رسانه‌ای کردستان در کنار مردم نوع دوست در این روزهای نا امیدی و یاس در کنار هم مهربانی و انسان‌دوستی را جان تازه‌ای ببخشیم و برای عبور از این تنگنا با اتحاد و همبستگی این راه پر مشقت را طی کنیم. گذار از این سنگلاخ توجه و احترام به حفظ سلامت خود و دیگران و پرهیز از هرگونه اقدامی که سلامتی خود و دیگران را به مخاطره اندازد را می‌طلبد. امید که با تقویت روح همبستگی و نوع دوستی همگان به سلامت از این دالان تاریک عبور نماییم. در پایان تنها خواسته ما در این شرایط بحرانی از قوه قضاییه فراهم کردن زمینه آزادی زندانیان سیاسی است. چرا که خانواده‌های بسیاری نگران سلامت عزیزان دربند خود هستند. امید که این خواست انسانی مورد توجه قرار گیرد.»

گفتنی است مقامات قوه قضاییه ایران، دوشنبه 9 مارس اعلام کردند که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، حدود 70 هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

در همین حال جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل‌متحد با «تبعیض آمیز» توصیف کردن سقف مذکور، خواهان برطرف شدن آن شد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل‌متحد گفـت: «همه زندانیان بدون توجه به این که زندانی‌سیاسی هستند یا نه و زندانیانی که به خاطر ارتکاب جرائم جدی محکوم شناخته شده‌اند همگی باید مستحق آزادی (موقت) باشند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید