سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان: ریاست اجراییه دیگر در تشکیلات حکومت نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان بعد از ظهر چهارشنبه 11 مارس در نشست خبری در کابل گفت، ریاست اجراییه لغو شده و دیگر در تشکیلات حکومت نیست.

ریاست اجراییه در نتیجه یک توافقنامه سیاسی برای حل بحران انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014 و با میانجیگری وزارت خارجه امریکا به وجود آمد که براساس آن، محمد اشرف غنی به عنوان رئیس جمهور و عبدالله عبدالله به عنوان رئیس اجرایی این کشور معرفی شدند.

صدیقی تاکید کرد، با انجام مراسم تحلیف، ریاست اجراییه لغو شد، پروسه انتخابات پایان یافت و سیاسیون کشور می توانند اختلافات سیاسی شان را از راه گفتگو و تفاهم حل کنند و دیگر وقت خشونت نیست.

در همین حال، عبدالله عبدالله که مدعی رئیس‌جمهوری «دولت همه شمول» افغانستان است با نشر اعلامیه‌ای نوشت، با انجام مراسم تحلیف، حکومت وحدت ملی عملاً پایان یافته است و به‌ زودی رئیس اجراییه دولت همه شمول را رسماً طی فرمانی معرفی می ‌کند.

در ادامه این اعلامیه آمده: «محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین حکومت وحدت ملی، دیگر رئیس‌جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد. به کارکنان ملکی و نظامی ریاست اجراییه پیشین هدایت می‌دهیم تا کما فی‌السابق به وظایف و مسوولیت‌های‌ روزمرۀ شان ادامه بدهند».

از سوی دیگر، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در ادامه صحبت هایش در نشست خبری به رهایی زندانیان طالبان اشاره کرده گفت، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور برای رهایی پنج هزار زندانی طالبان فرمانی را صادر کرده است.

صدیقی علاوه کرد، عملی شدن رهایی زندانیان طالبان مربوط به رفتار طالبان است و خشونت ها باید بطور چشم گیر کاهش یابد.

در همین حال، رئیس جمهور محمد اشرف غنی برای رهایی زندانیان طالبان یک فرمان چهار ماده ای صادر کرده می گوید، این فرمان برای عفو مجازات و رهايي محبوسين مربوط به گروه طالبان به مناسبت آغاز و انجام مذاكرات صلح بين جمهوري اسلامي أفغانستان و گروه طالبان صادر شده است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا سه شنبه 10 مارس با نشر اعلامیه ای نوشت، سطح بلند خشونت از سوی طالبان قابل قبول نیست و باید تغییر کند در غیر آن، روند صلح افغانستان تضعیف خواهد شد.

در این اعلامیه تاکید شده، طالبان حملات اش را در داخل شهرها و نیروهای خارجی در افغانستان متوقف کرده، اما این گروه در روستاهای این کشور دست به «افغان کشی» می زند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید