رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان فرمان صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 11 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، رئیس جمهوری محمد اشرف غنی، برای رهایی زندانیان طالبان فرمان صادر کرد.

صدیقی نوشت: «رئيس جمهور غني فرمان عفو مجازات و رهايي محبوسين مربوط به گروه طالبان را به مناسبت آغاز و انجام مذاكرات صلح بين جمهوري اسلامي أفغانستان و گروه طالبان امضا نمود».

براساس نوشته صدیقی، فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان چهار ماده دارد.

در ماده اول این فرمان آمده است: «محبوسين كه با استفاده ازين فرمان رها مي گردند مكلف به ارايه تعهد كتبي مبني بر عدم برگشت آنان به صفوف جنگ مي باشند. رهايي محبوسين مندرج اين فرمان، بعد از تكميل پروسه بايومتريك آنان صورت مي گيرد».

در ماده دوم این فرمان ذکر شده: «عفو مجازات و رهایی تعداد (1500) یکهزار و پنچصد تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ 24 حوت سال روان آغاز می گردد. در هر روز 100 تن از محبوسین مربوط به گروه طالبان با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده رها گردند».

در ماه سوم این فرمان نوشته شده: «بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته به تعداد 500 تن محبوس مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به 3500 تن می رسد، مشروط به اینکه سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند».

در ماده چهارم نیز ذکر شده: «دفتر شورای امنیت ملی افغانستان مسئولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد. سایر ادارات ذیربط مکلف به همکاری همه جانبه در زمینه می باشند».

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، رئیس جمهور غنی شامگاه سه شنبه 10 مارس فرمانی صادر نمود تا پنج هزار زندانی طالبان، بر اساس فهرستی که طالبان ارائه نموده اند، سر از شنبه هفته آینده از بند آزاد شوند.

طالبان از قبل توافق نموده اند که تا یک هزار زندانی جانب دولت افغانستان را رها می کنند.

خلیلزاد در ادامه نوشت: «من از هر دو طرف تقاضا می نمایم که فوراً در دوحه، قطر برای گفتگو با هم بنیشینند و جزئیات را تنظیم کنند. دولت افغانستان با این کار توافق نموده است. تطبیق این کار گام عمده ای در روند صلح خواهد بود».

وی اضافه کرد: «با وجود این نشانه های پیشرفت، سطح خشونت های طالبان همچنان بلند باقی مانده است. ما از طالبان انتظار داریم تا به تعهدات شان عمل کنند تا خشونت کاهش یافته و راه برای آزادی بدون مشکل زندانیان گشوده شود و روند صلح کامیاب شود».

قابل ذکر است که نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز می‌شود. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید