وزیر خارجه بریتانیا: به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌‌ای را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا دوشنبه 9 مارس 2020 با تاکید اینکه کشورش به ایران اجازه دسیابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد بر مجازات ایران به دلیل رفتارهایش و نقض قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس وزیر خارجه بریتانیا به شبکه «العربیه» گفت ایران با فعالیت‌هایش در سوریه، عراق و تنگه هرمز منطقه را بی‌ثبات می‌کند و از همین رو رژیم ایران باید اقداماتش در بی‌ثبات کردن منطقه را متوقف کند.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین رژیم بشار اسد را باعث تنش‌زایی در سوریه دانسته و گفت بریتانیا خواهان پایان دادن به منبع بحران در سوریه شد که توسط رژیم اسد ایجاد شده است.

افزون بر این وزیر خارجه بریتانیا گفت که برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 و فرصت‌های تجاری میان دو کشور را با رهبران سعودی مورد بررسی قرار داده است.

او گفت که با مقامات سعودی درباره تهدیدهای ایران در منطقه به رایزنی پرداخته است.

از سویی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه پیش از این از ایران خواست تا در چارچوب توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های جهانی «به طور کامل و فوری» همکاری کند.

آژانس بینالمللی انرژی اتمی همچنین از مقامات ایران خواسته تا اجازه ورود بازرسان بین المللی به دو سایت هسته ای ایران بدهند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین ایران را به «عدم پاسخگویی به پرسش های آژانس» متهم کرد.

در این باره رافایل گروسی ایران را به عدم پاسخگویی به سئولات آژانس درباره برخی مواد و فعالیت‌های هسته‌ای در 3 سایت هسته‌ای اعلام نشده این کشور، متهم کرد.

مدیرکل آژانش بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران اجازه ورود به 2 تا از 3 سایت این کشور را نداده است و عدم اجرای گفت‌وگوها بر توانایی‌های آژانس برای فراهم کردن تضمین‌های معتبر درباره عدم وجود فعالیت‌ها یا مواد هسته‌ای غیر اعلام شده تاثیر منفی خواهد گذاشت.

از سویی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پنجشنبه 5 مارس 2020 از رژیم ایران خواسته بود فورا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه آمریکا ضمن نگران کننده خواندن گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، افزود که واشینگتن همواره به ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد خواهد ماند.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که هر گونه توافق جدید هسته‌ای با ایران باید بر برنامه‌ای دقیق برای تحقیق و نظارت مبتنی باشد، و جامعه بین‌المللی باید به وضوح و به طور یکصدا با ایران سخن بگوید.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، پنجشنبه از همه كشورها خواست كه ایران را به خاطر زیر پا گذاشتن تعهداتش به موجب توافق‌های هسته‌ای، مورد بازخواست قرار دهند.

پمپئو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: عدم گزارش ایران درباره مواد هسته‌ای، نقض آشکار توافق منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم