غذا‌هایی که حتى در زمان «کرونا» هم نبايد قبل از مصرف آنها را شست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار بیماری‌ها در سال‌های اخیر، رسانه‌ها و وبسایت‌ها به توصیه‌هایی که سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای رسمی بین المللی ارائه می‌دهند اهمیت ویژه داده و این توصیه‌های بهداشتی را برای رعایت بهداشت و سلامتی شخصی و عمومی افراد توصیه می‎کنند.

از جمله توصیه‎هایی که بسیار در باره شنیده‌ایم، شستن مواد غذایی و سبزیجات با آب و مواد تمییز کننده قبل از مصرف آنهاست اما اکنون بهداشت جهانی گفته است شماری از غذاها وجود دارند که نمی‌توان قبل از پخت یا مصرف آنها را شست.

سایت بهداشتی « WebMD» این غذاها و سبزیجات را طی فهرستی بیان کرده که عبارتند از :

گوشت مرغ

کارشناسان توصیه می‌کنند که گوشت مرغ را نباید قبل از پختن شسته شود و چنانجه کسی این کار را کرد باید دست‎های خود را پس از لمس گوشت مرغ با آب و صابون کاملا شستشو کنیم.

به گفته وزارت کشاورزی آمریکا باکتری‌های مضر در طیور تنها در با پخت کامل و دقیق از بین می روند.

سبزیجات منجمد

اگر روی ظروف پلاستیکی حاوی مواد غذایی نوشته شده که سبزیجات قبلاً شسته شده‌اند ، دیگر نیازی به شستشوی مجدد نیست ، زیرا بسیاری از انواع سبزیجات هنگام بسته بندی برای از بین بردن باکتری‌های آنها از طریق نوعی سیستم شستشوی سه گانه عبور می کنند و سپس به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

تخم مرغ

تخم مرغ‌ها با یک لایه نازک به نام غشاء پوشش داده شده است این لایه نازک مانع عبور باکتری‌ها از منافذ کوچک پوست تخم مرغ می‌شوند.

به همین دلیل افراد مسئول بسته بندی در مزارع تولید تخم مرغ تخم‌ها را به روشی تمیز می کنند که این لایه را سالم نگه دارند. شستن تخم مرغ در خانه نه تنها میکروب‌ها را از بین نمی برد بلکه در عوض ممکن است لایه نازک روی تخم مرغ راه را برای ورود باکتری به داخل آن مهیا شود. بنابراین همیشه به خاطر داشته باشید که تخم مرغ را در یخچال نگه دارید و آن را خوب بپزید.

گوشت قرمز

رهایی از شر همه انواع باکتری‌ها از گوشت قرمز امکان پذیر نیست زیرا برخی از آنها در الیاف عمیق گوشت مخفی هستند، بنابرین تلاش برای شستن گوشت قرمز با آب در قابلمه‌ها نه تنها به طور کامل به هدف ما برای از بین بردن باکتری خدمت نمی کند، بلکه منجر به آلودگی ظروف و اطراف آنها به باکتری می‌شود. بنابرین طبق توصیه وزارت کشاورزی آمریکا بهترین راه رهایی کامل از باکتری‌های گوشت قرمز پختن آن در درجه حرارت 63 درجه است.

گوشت قرمز
گوشت قرمز

ماهی‌ها

ماهی‌ها در همان گروه مرغ و گوشت قرمز قرار می گیرند در صورت شستشو، باکتری‌ها را در آشپزخانه پخش می‌کنند. کارشناسان توصیه می کنند که پخت و پز خوب ماهی برای رهایی از باکتری‌ها کافی است و قبل از پخت و پز آنها را نباید شستشو داد. اما در رابطه با صدف ، صدف و صدف که فقط خریداری می شوند ، استثنایی از این قانون وجود دارد ، زیرا آنها برای خلاص شدن از شر ماسه و خاک باید به آن ها با آب شسته شوند.

حبوبات

اکثر دانه‌ها از طریق روش تمیز کردن مخصوص شستشو و سپس در دمایی از حرارت نگهداری و سپس در طروفی عایق بندی آماده می شوند. هیچ دلیل ایمنی برای شستن مجدد آنها وجود ندارد. در مورد دانه هایی که گاهی اوقات خاک آنها را پوشانده قبل از پخت و پز آنها را خوب شسته و سپیس آنها را بپزید.

لوبیا

لوبیا خشک یا کنسرو آن بدون شستشو بی خطر است. اما لوبیای خشک در صورت شستشوی گرد و غبار ضرری ندارد. اما اگر کنسرو لوبیا شسته شود ، مقدار سدیم تقریبا نیمی از آن کاهش می یابد. به عنوان مثال ، یک قوطی لوبیا بدون فیلتر حاوی 327 میلی گرم سدیم است. در صورت شستشو با آب مقدار سدیم به 164 میلی گرم کاهش می‌یابد.

قارچ

وزارت کشاورزی آمریکا توصیه می کند هر محصولی را که دارای برچسب «از قبل شسته شده» نیست را بشویید بجز شستن قارچ‌ها با آب زیر شیر توصیه نمی شود زیرا قارچ‌ها دارای اسفنج‌های کوچکی هستند که آب را جذب می کنند و ممکن است برخی از باکتری‌ها همزمان با ورود آب به درون آن نشت کنند ، بنابراین برای قارچ ها بهتر است که آن را با پارچه مرطوب تمیز کنید. اما اگر فردی خودش قارچ را از زمین درآورده یا جمع کرده است باید به مدت 30 دقیقه در آب شور ولرم بخیساند، سپس با آب تمیز بشویید تا تمام خاک‌های آن از بین برود.

ماکارونی

هیچ دلیل یا ضرورت بهداشتی یا مورد ایمنی مواد غذایی برای شستن ماکارونی قبل یا بعد از پخت و پز وجود ندارد، برخی‌ها برای خلاص شدن از شر برخی از نشاسته‌ها جسبیده به ماکارونی پس از پخت و پز آن را با آب شستشو می دهند این کار باعث دشوار شدن چسباندن سس به ماکارونی می‌شود.

نوشیدنی‌های کنسرو

برخی از نوشیدن مایعات نوشابه یا آبمیوه میوه‌ها از طریق بطری یا قوطی‌ها وگدشتن آنها روی لب برای نویشیدن نگرانند لذا گاهی اوقات آنها را قبل از نوشیدن با آب می‌شورند، وزارت بهداشت توصیه می‌کند بهتر در صورت امکان آنها را فقط با آب شستشو ندهید، بلکه با صابون و آب شستشو دهید و چون خطر آلودگی قوطی‌ و بطری به باکتری بسیار کم است اما روش بهتر برای نوشیدن استفاده از «نی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید