ایران...بازداشت یک پرستار به دلیل ارائه آمار فوتی‌های کرونا در قم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس کل دادگستری قم اعلام کرد، پرستاری که در فضای مجازی، آمار تعداد فوتی‌های کرونا در قم را ارائه کرده بود را بازداشت و سه روز نیز در بازداشتگاه نگهداری کردند.

در حالی که اخباری از جان باختن تعدادی پرستار و پزشک هنگام خدمات‌رسانی به بیماران کرونایی در اثر ابتلا به این بیماری، منتشر شده است، در قم یک پرستار به دلیل انتشار آمار فوتی‌های کرونایی بازداشت شد. بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سه‌شنبه 10 مارس 2020، علی مظفری، در جلسه ستاد «پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان» از برخورد قطعی و در کمترین زمان با هر موضوعی که به گفته او به «آرامش روانی خدشه وارد کند» خبر داد.

رئیس کل دادگستری قم، اعلام کرد که یک پرستار به دلیل انتشار آمار تعداد فوتی‌ها در فضای مجازی بازداشت شده است.

به گفته او این پرستار، موجب «تشوش اذهان عمومی» شد و به همین دلیل سه روز در بازداشتگاه نگهداری شد.

بارها وزارت بهداشت ایران به ارائه آمار غیرواقعی از مبتلایان و متوفیان بیماری کرونا، متهم شده است، مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران نیز آمار مبتلایان به کرونا در ایران را غیرواقعی دانست و گفت که آمار ویروس کرونا در ایران «به شوخی» گرفته شده است.

همچنین نماینده رشت در مجلس هم آمار فوتی‌ها از سوی وزارت بهداشت را «چیزی شبیه شوخی» دانسته و وضعیت گیلان را وخیم توصیف کرده بود.

غلامعلی جعفرزاده، به «عصر ایران» گفته بود که «وضعیت گیلان بسیار وخیم‌تر از قم و حتی دیگر نقاط ایران است».

صاحب امتیاز خبرگزاری انتخاب نیز روز گذشته با انتشار توئیتی اعلام کرد که آمار واقعی فوت‌شدگان بر اثر کرونا بسیار بیش از آمار اعلام شده از سوی وزیر بهداشت است و عدد واقعی آن حدود 2000 نفر است.

مصطفی فقیهی، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «آقای نمکی! آمار واقعی مرگ‌ومیر را نمی‌گویی؟ باشد من جای شما انجام وظیفه می‌کنم! مردم عزیز ایران! تعداد فوتی مشکوک به کرونا نزدیک به 2000 تن در کشور (یکدهم آمار رسمی) است که بیش از 130نفر، تنها دیروز در تهران و گیلان فوت کرده‌اند!».

او در ادامه نوشت: «آقای نمکی! بیش از این نمک بر زخم مردم نپاش!».

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این انتقادها، به خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد که اصراری ندارد کسی آمار وزارت بهداشت را باور کند و «دلیلی برای کتمان آمار مبتلایان در کشور» ندارند.

او افزود: «نمی‌توانیم بدون شواهد قطعی آزمایشگاهی هر فردی را مبتلا قلمداد کنیم».

جهانپور آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت را آمار قطعی و رسمی دانست که مورد قبول مجامع جهانی و سازمان‌های بین‌المللی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید