ورود کاروان‌ نظامی جدید ترکیه به داخل ادلب در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه، روز دوشنبه 9 مارس 2020 از ورود یک کاروان نظامی جدید نیروهای ترکیه در استان ادلب خبر داد. طبق گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه یک کاروان بزرگ نظامی متشکل از ده‌ها تانک، خودرو زرهی و دیگر ابزار و تجهیزات سنگین ارتش ترکیه از گذرگاه مرزی «کفرلوسین» وارد استان ادلب شدند.

همزمان با ورود این کاروان نظامی نیروهای ترکیه نقطه بازرسی و مراقبت نظامی جدیدی را در دهکده «زردنه» در حومه شمالی ادلب ایجاد کردند.

براساس این گزارش با ادامه ورود کاروان‌های نظامی ترکیه به داخل استان ادلب، تعداد خودروهایی که از زمان آغاز آتش‌بس جدید وارد خاک سوریه شده اند، به 350 دستگاه، کامیون سنگین نظامی، نفر بر زرهی و ابزار جنگی سنگین دیگر و صدها سرباز تازه نفس رسیده است.

از طرف دیگر ، با وجود عدم وجود هواپیماهای جنگی روسیه و سوریه بر فراز آسمان ادلب به مدت بیش از 48 ساعت، اما دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه تأیید کرد که نیروهای اسد و شبه نظامیان مسلح مورد حمایتش در استان به سوی مناطق تازه‌ای تحت کنترل گروهای مسلح سوری پیشروی کردند.

نیروهای اسد پس از اعلام آتش بس نیز مناطق معاره موخص، البریج وکفر نیل را بدون درگیری به تصرف خود درآوردند.

اعلام آتش بس میان نیروهای اسد و مخالفان مسلح در ادلب از روز پنجشنبه به دنبال سفر اردوغان به مسکو از سوی روسیه و ترکیه به طور مشترک اعلام شد.

در همین حال سرلشکر اولگ گوراوولیف، رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد: «جناح های مسلح سوریه تحت حمایت آنکارا پس از اعلام آتش بس، شش بار به محلات مسکونی در منطقه «کاهش تنش» در ادلب شلیک کرده‌اند».

او گفت: « شش مورد نقض آتش‌بس از ساعت یک بامداد تاریخ 6 مارس مشاهده شد. افرادی مسلح از گروه‌های مسلح در مناطق کفر حلال حلال و خربه و جزاریه در استان حلب و اماکن دیگری در لاذقیه به سوی نیروهای سوری آتش گشودند».

این در حالی است که خلوص آکار وزیر دفاع ترکیه روز شنبه تأکید کرد که از زمان برگزاری آتش بس که با توافق روسیه و ترکیه در ادلب ، برقرار شد تاکنون هیچ تخلفی مشاهده نشده است.

وزیر دفاع ترکیه گفت: قرار است یک هیأت نظامی روسی این هفته به آنکارا سفر کند و ترکیه کار را برای ایجاد گدرگاه‌های امن برای عبور و مرور امن در جاده M4 در منطقه ادلب را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید