علائم سرطان پوست را بشناسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مانند دیگر انواع سرطان، سرطان پوست نیز هرچه سریع‌تر در افراد تشخیص داده شود راحت‌تر درمان می‌شود. سرطان پوست چند نوع است و در ابتدا با ضایعات پیش سرطانی بروز می‌کند. ضایعات پیش سرطانی، ضایعات پوستی‌ای هستند که سرطانی نیستند ولی با گذشت زمان سرطانی می‌شوند. علائم سرطان پوست را بشناسید زیرا سرطان پوست اگر زود تشخیص داده شده و درمان شود قابل علاج است.

ایجاد تغییرات پوستی

اصلی‌ترین نشانه سرطان پوست رشد خال‌های گوشتی یا زائده‌های دیگر بر روی پوست است. بعضی از گزشکان پیشنهاد می‌کنند که هر ماه یکبار جلوی آیینه به دقت پوست خود را بررسی کنید. قسمت‌های بدن که جلوی نور آفتاب هستند مانند صورت، دست‌ها و پاها را بررسی کنید. همچنین لازم است که علائه سرطان پوست را در قسمت‌هایی که کمتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند، مانند کف دست‌ها یا قسمت‌های غددی جستجو کنید.

در هنگام بررسی پوست خود، به زائده هایی که در ادامه به آنها اشاره شده است، بیشتر توجه کنید

زخم‌هایی که پوست پوست شده‌اند و التیام پیدا نمی‌کنند

قسمت‌های فلس مانند پوست و پولکی شده

برجستگی‌های غیر معمول و قرمز رنگ

برجستگی‌های براق، مروارید مانند و نیمه شفاف

زائده‌های صورتی رنگ و لبه دار با سوراخی در وسط

قسمت‌های گوشتی رنگ یا قهوه‌ای شده زخم مانند

قسمت‌های بزرگ قهوه‌ای رنگ

زخم های قرمز، سفید یا کبود شده با حاشیه غیر معمول

برجستگی‌های خراشیده شده و دردناک

زخم‌های خونی یا دارای ترشحات

التهاب شاخی لب

التهاب شاخی لب یک ضایعه پیش سرطانی و از علائم سرطان پوست است که معمولا در لب پایینی ظاهر می‌شود. در لب‌ها، ضایعات پوسته‌دار، خشکی پایدار لب یا ترک لب ممکن است بروز کنند. علائمی‌ که شیوع کمتری دارند شامل تورم لب، از بین رفتن مرز بین لب و پوست یا برجسته شدن خطوط لب هستند. التهاب شاخی لب، اگر درمان نشود ممکن است به سرطان مهاجم سلول سنگفرشی تبدیل شود.

شاخک پوستی

این ضایعه پوستی به شکل یک برامدگی مخروطی شکل است که از یک پایه قرمز رنگ در سطح پوست رو به خارج رشد می‌کند. این ضایعه از کراتین (همان ماده ی تشکیل دهنده ی ناخن) تشکیل شده است. شکل و اندازه این ضایعات بسیار متفاوت است اما بیشتر آنها چند میلیمتر هستند. این ضایعات در سفید پوستان مسنی که سابقه مواجهه زیاد با آفتاب را دارند دیده می‌شود.

خال‌های غیر معمول

این خال‌ها سرطانی نیستند اما می‌توانند تبدیل به سرطان شوند. این خال‌ها می‌توانند در نواحی از بدن که با آفتاب مواجهه دارند و یا در نواحی دیگر بدن تشکیل شوند. این خال‌ها بزرگتر هستند (عرض حدود یک چهارم اینچ معادل 6 میلیمتر یا کمتر). همچنین بیشتر شکل نامنظم دارند و حاشیه آنها نامنظم است یا حالت محو شده دارد.

این خالها ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خال‌ها ممکن است یکدست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه‌ای باشد.

چگونه از سرطان پوست پیشگیری کنیم؟

بهترین راه کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، محدود کردن مواجهه‌ی پوست با اشعه فرابنفش (UV) است. طبق نظر بنیاد سرطان پوست، این کار با قرار گرفتن در سایه، استفاده از کرم ضد آفتاب طیف گسترده، دوری کردن از سولاریوم و پوشیدن لباس و کلاه آفتابگیر مناسب امکان پذیر است. خصوصا در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر این مسئله اهمیت بیشتری دارد زیرا تابش پرتوهای خورشید شدیدتر است.

هنگامی‌که بیرون می‌روید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنید و همه نواحی که با آفتاب مواجهه دارند را در نظر داشته باشید. لب‌ها و گوش‌ها را فراموش نکنید.

از عینک آفتابی مناسب و لباس‌های مناسب که بیشتر سطح بدن را محافظت کنند استفاده کنید. لباس‌هایی که رنگ روشن دارند مناسبتر هستند.

در صورتی که تغییری در پوست شما ایجاد شد، خال‌ها دچار تغییراتی شدند یا زخمی‌ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید