سازمان ملل: زنان افغان از نگاه اجتماعی و سیاسی دست کم گرفته می‌‍شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل امروز یکشنبه 8 مارس به مناسبت روز جهانی زن با شعار «من نسل برابری هستم» اعلام کرد، زنان افغان از نگاه اجتماعی و سیاسی دست کم گرفته می‌شوند.

یوناما در این اعلامیه نوشت، زنان افغان در مقایسه با مردان همتایشان، کمتر عاید دارند، انتخابات کمتری دارند، دسترسی کمتری به مراجع حقوقی رسمی دارند و با انواع و اقسام محرومیت ها روبرو هستند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «برای ایجاد یک جامعه صلح آمیز و همه شمول، ضروری است که زنان افغان به تعلیم و تربیه، خدمات صحی و کارمناسب دسترسی داشته باشند و در تمام عرصه های سیاسی تصمیم گیری، از پارلمان تا میز مذاکرات صلح مشارکت کامل داشته باشند».

یاماموتو ادامه داد: «با اینکه ما شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه در بخش حقوق زنان به شمول قوانین رسمی و پلان های عمل ملی در افغانستان بوده ایم، اما هنوز هم شاهد عقب گردهای قدرتمند اجتماعی و سیاسی هستیم. این وضعیت زنان افغان باید تغییر کند که به حیث یک ملت این به نفع افغانستان است».

در همین حال، الیتا میلر، رئیس دفتر ملل متحد برای زنان در أفغانستان گفت: «به رسمیت شناختن حقوق زنان مستلزم تغییر روابط قدرت و نابرابری اساسی در فضاهای عمومی و خصوصی می باشد».

الیتا میلر اضافه کرد: «ما نیاز داریم تا شماری از همکارانمان را در تغییر نورم ها و انتظارات اجتماعی دخیل بسازیم. نه تنها مدافعین حقوق زنان بلکه سکتور خصوصی، رسانه‌ها، رهبران دینی و تمام جامعه».

در اعلامیه ای یوناما ذکر شده، کمپاین «من نسل برابری هستم» مردم را از هر جنسیت، سن، قوم، نژاد، دین و کشور گردهم می آورد تا جهانی با برابری جنسیتی بسازند.

یوناما تاکید کرده است، اگر افغانستان به تساوی جنسیتی اولویت بدهد، در مواجهه با جنگ مقاوم‌تر خواهد بود، ملل متحد از تمام تلاش‌ها در راستای تساوی جنسیت و همه فرصت‌ها برای زنان جهت پس گرفتن مجدد جایگاه درست شان در تمام بخش‌های یک جامعه، به حمایت خود ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید