حکومت افغانستان هیئتی برای بررسی حمله به گردهمایی مردمی کابل تعیین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 8 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، هیئتی برای بررسی حمله مسلحانه بر مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری در شهر کابل توظیف شد.

صدیقی نوشت: «محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، طی حکمی هیاتی را به منظور ارزیابی عمیق و همه جانبۀ حمله تروریستی بالای مراسم گرامی داشت از بیست و پنجمین سالروز شهادت عبدالعلی مزاری شهید وحدت ملی، توظیف نمود».

قابل ذکر است که مراسم یادبود از جان باختن عبدالعلی مزاری روز جمعه 6 مارس در ساحه «دشت برچی» در غرب شهر کابل آماج حملات مسلحانه قرار گرفت که وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در این حمله 32 نفر کشته و 81 نفر دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

عبدالعلی مزاری بنیانگذار حزب وحدت اسلامی و رهبر قوم هزاره در افغانستان بود که در سال 1995 میلادی توسط گروه طالبان به قتل رسید.

از سوی دیگر، نمایندگی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل به این حمله مسلحانه واکنش نشان داده و اعلام کرد، ممکن این حمله یک جنایت جنگی محسوب شود.

یوناما با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حملات علیه غیرنظامیان، اقلیت های مذهبی یا قومی، نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه است و ممکن است به جنایات جنگی منجر شود.

در این خبرنامه آمده که سازمان ملل در حال بررسی این رویداد است و عاملان این رویداد باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است: «من این حمله عمدی به غیرنظامیان را به شدت محکوم می کنم. کسانی که این حمله را سازماندهی و فعال کرده اند، باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند و پاسخگو باشند».

در همین حال، اتحادیه اروپا نیز در مورد این حمله واکنش نشان داده و گفته است نباید در برابر دشمنان صلح ترحم شود.

از جانب دیگر، کریم خلیلی و محمد محقق از برگزارکنندگان این مراسم از حکومت افغانستان خواستند این حمله به صورت جدی و همه جانبه بررسی شود.

محمد محقق گفته است، در حمله مسلحانه بر مراسم یادبود عبدالعلی مزاری در کابل 70 نفر کشته شدند و 90 نفر دیگر زخم برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید