استاندار گیلان: گیلان کانون کرونا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

استاندار گیلان این استان را کانون بیماری کرونا خواند و از وزارت بهداشت خواست، برای رفع کمبود نیروی انسانی و تأمین تجهیزات به این استان توجه جدی داشته باشد.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یک‌شنبه 8 مارس 2020، ارسلان زارع، استاندار گیلان در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر کمبود نیروی انسانی، پزشک و پرستار و لزوم تأمین تجهیزات گفت: «استان گیلان در کانون بیماری کرونا قرار دارد لذا باید وزارت بهداشت به این مورد در تأمین امکانات و پشتیبانی بیشتر، توجه جدی داشته باشد».

او از ممنوعیت پذیرایی از مهمانان نوروزی در سال 1399 خبر داد و تاکید کرد که مهمان‌سراهای دستگاه‌های اجرایی، نهادها و تمامی بانک‌ها نیز در این استان تعطیل خواهند بود.

سال گذشته، شهرود امیر انتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی استان گیلان از ورود یک میلیون و 812 هزار و 610 نفر مسافر از مرزهای زمینی و هوایی به گیلان در نوروز 1398 خبر داد.

او آمار تردد وسایل نقلیه ورودی به استان گیلان را در پنج روز اول فرودین 1398، 402 هزار و 170 دستگاه خودرو اعلام کرد.

استاندار گیلان در ادامه، با اشاره به این‌که از حداکثر ظرفیت قانونی در استان استفاده می‌کنیم، گفت: «از دوشنبه تا آخرین روز سال 98، تمامی ادارات، نهادها و سازمان‌ها به جز دستگاه‌های خدمات‌رسان، امدادی و اورژانسی از فرآیند دورکاری و نوبت‌بندی برای کارکنان استفاده کنند البته به نحوی که در خدمات‌رسانی به مردم خللی ایجاد نشود».

او با تاکید بر کمبود در این استان، اعلام کرد که شرایط برخورداری از اقلام و تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی نسبت به روزهای نخست، «بهتر» است.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت در مجلس ایران روز گذشته گفت که این شهر «بحرانی‌ترین» وضعیت را در ایران از نظر شیوع ویروس جدید کرونا دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، وی اطلاع رسانی درباره بیماری کرونا به مردم را خواستار شد تا بحران را جدی بگیرند.

میرشمس مومنی زاده، فرماندار رشت نیز با تاکید بر لزوم جلوگیری از رفت و آمد به این شهر اظهار کرد: «از نیروهای انتظامی می خواهم با قاطعیت از ورود هرگونه مسافر به سطح شهرستان و شهر رشت ممانعت نماید».

فرماندار رشت نیز از این شهر به عنوان یکی از شهرهایی نام برد که «بیشترین درگیری را در زمینه مقابله با ویروس کرونا در سطح کشور دارد».

باشگاه خبرنگاران جوان نیز امروز به نقل از محمد حسین قربانی، نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان، از مرگ بیش از 200 نفر در این استان در اثر ابتلا به کرونا خبر داد، در حالی که وزارت بهداشت تعداد کل جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران را 194 نفر اعلام کرده بود.

پس از آن، باشگاه خبرنگاران جوان، آن بخش از خبر خود مربوط به مرگ 200 نفر و ابتلای بین 800 تا 900 نفر به کرونا در استان گیلان را حذف کرد.

وزارت بهداشت روز یک‌شنبه تعداد مبتلایان در این استان را 496 نفر اعلام کرده بود.

قربانی در توضیح این خبر، به خبرگزاری فارس گفت که «مرگ و میرها بیماری‌های تنفسی طی 16 روز گذشته به 200 نفر می‌رسد، اما بنده نگفتم که تمام این فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، بلکه بسیاری از این افراد نیز ممکن است به بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی مبتلا بوده باشند».

یک منبع آگاه به العربیه گزارش داد که بیمارستان‌های این استان برای تامین لباس، ماسک و دستکش برای پزشکان و پرستاران دچار کمبود شدید هستند و بسیاری از پزشکان و پرستاران برای رفع این کمبود متوسل به صدور بیانیه شده‌اند و درخواست کمک داده‌اند.

تعدادی از پزشکان یکی از بیمارستان‌ها هم با جمع‌آوری پول، اقدام به خرید لباس، دستکش و ماسک کرده‌اند و آن را بین کادر درمانی توزیع کرده‌اند.
این منبع آگاه افزود: «در بیمارستان رازی رشت، کادر درمانی برای محافظت از خود، سفره یکبار مصرف می‌پوشند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید