اردوغان یونان را به «گشودن درها» در برابر مهاجران فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیسجمهوری ترکیه روز یک‌شنبه 8 مارس، از یونان خواست تا سیاست «درهای باز» را در قبال مهاجرانی در پیش بگیرد که پس از اقدام تهدید کننده ترکیه علیه اتحادیه اروپا، در گشودن راه‌های خود در برابر پناهجویان، در مرزهای دو کشور در شمار زیاد جمع آمده‌اند.

اردوغان در سخنرانی خود از استانبول، که توسط کانال‌های تلویزیونی به صورت زنده پخش گردید، خطاب به یونان گفت: «من از یونان درخواست می‌کنم ...درها را باز کرده و خود را از این بار سنگین آزاد کند ... بگذار آن‌ها (مهاجران) رهسپار دیگر کشورهای اروپا شوند.»

او که پیشتر گفته بود، مانع اقدام مهاجران در رفتن به اروپا نخواهد شد، اعلام داشت، دوشنبه عازم بلژیک خواهد شد تا موضوع را با مسئولان اتحادیه اروپا در میان بگذارد.

اردوغان افزود: «امیدوارم در دیدار روز دوشنبه با مقامات اتحادیه اروپا در بلژیک درباره بحران پناهجویان، نتیجه متفاوتی کسب کنیم.»

اوهمچنین تأکید کرد که ترکیه، حمایتی را که از جامعه جهانی در مورد پناهندگان انتظار داشت، دریافت نکرد.

اردوغان در سیاقی دیگر تأکید کرد که «ترکیه هرگز، قصد اشغال یا الحاق بخش‌هایی از خاک سوریه را ندارد.»

او افزود: «طی ماه گذشته، 59 نفر از نیروهای ارتش ترکیه در ادلب کشته شدند و ما در پاسخ، 3400 عنصر رژیم سوریه را عملا از فعالیت باز داشتیم.»

ترکیه روز شنبه 7 مارس، تهدید کرده بود كه دولت یونان، با امواج جدیدی از مهاجران به سمت مرز میان آن‌ها، مواجه خواهد شد و رخدادهای کنونی، صرفا پیش درآمد و آغازی بر این روند است.

سلیمان صویلو، وزیر کشور ترکیه اظهار داشت: هجوم فعلی هزاران مهاجر که سعی در عبور از یونان از طریق مرز ترکیه دارند، به زودی به میزان قابل توجهی، افزایش خواهد یافت.

صویلو در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر آلازیگ در شرق ترکیه گفت که تعداد مهاجران وارد شده به یونان، به بیش از 143 هزار نفر رسیده است. او افزود: «این فقط آغاز است... باید بعد از امروز را مشاهده کنید که چه خواهد شد. اتفاقی که تا امروز افتاده، بسیار ناچیز است.»

به نظر صویلو، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، قادر به کنترل روند سرازیری پناهجویان نیست. این موضع‌گیری صویلو در پاسخ به گفته‌های اخیر نخست‌وزیر یونان در این مورد بود که توافق‌نامه منعقد شده توسط اتحادیه اروپا با ترکیه در چهار سال پیش، به هدف مهار جریان مهاجران، اکنون مرده است.

میتسوتاکیس در مصاحبه با «سی ان ان» در اواخر روز جمعه 6 مارس، با عنوان ساختن این امر که، «بیایید صادق باشیم، توافق مرده است»، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه را مسئول فروپاشی این توافق، معرفی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید