آمریکا: ما به مشارکت قوی زنان افغان در مذاکرات بین الافغانی صلح متعهدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان یکشنبه 8 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، واشنگتن به مشارکت قوی زنان افغان در مذاکرات بین الافغانی صلح متعهد است.

خلیلزاد در ادامه نوشت: «‏ما همچنان به مشارکت قوی زنان در مذاکرات بین الافغانی متعهدیم. تمام افغانها باید به کار با همدیگر آماده باشند – با حمایت ما – تا آینده ای را برای افغانستان ترسیم کنند که ارزش های شناخته شده ای بین المللی پیرامون حقوق و نقش های زن را احترام کند».

او اضافه کرد: «‏ما امکانات زیاد نفوذ دیپلماتیک داریم که نیازی به نیروی سخت ندارد، و ما برای اطمینان از اینکه آینده افغانستان بر دست آوردهای 19 سال گذشته بنا می یابد در استفادهء از هر ابزاری تردد نخواهیم کرد».

از سوی دیگر، نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل امروز یکشنبه 8 مارس به مناسبت روز جهانی زن اعلام کرد، زنان افغان از نگاه اجتماعی و سیاسی دست کم گرفته می‌شوند.

یوناما در این اعلامیه نوشت، زنان افغان در مقایسه با مردان همتایشان، کمتر عاید دارند، انتخابات کمتری دارند، دسترسی کمتری به مراجع حقوقی رسمی دارند و با انواع و اقسام محرومیت ها روبرو هستند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «برای ایجاد یک جامعه صلح آمیز و همه شمول، ضروری است که زنان افغان به تعلیم و تربیه، خدمات صحی و کارمناسب دسترسی داشته باشند و در تمام عرصه های سیاسی تصمیم گیری، از پارلمان تا میز مذاکرات صلح مشارکت کامل داشته باشند».

یاماموتو ادامه داد: «با اینکه ما شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه در بخش حقوق زنان به شمول قوانین رسمی و پلان های عمل ملی در افغانستان بوده ایم، اما هنوز هم شاهد عقب گردهای قدرتمند اجتماعی و سیاسی هستیم. این وضعیت زنان افغان باید تغییر کند که به حیث یک ملت این به نفع افغانستان است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید