گروه طالبان: ما آماده مذاکرات هستیم، اگر براساس توافقنامه صلح عمل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قرار است مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان سه روز بعد برگزار شود، اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر در تازه ترین توییت‌اش نوشت، اگر براساس محتوای توافقنامه صلح با امریکا عمل شود، این گروه آماده مذاکرات است.

شاهین در ادامه نوشت، اگر زندانیان آزاد شوند، نمایندگان طالبان با برنامه‌هایش برای مذاکرات صلح با دولت افغانستان آماده اند، اگر برگزاری مذاکرات به تاریخ ذکر شده به تعویق افتاد، مسئولیت به عهده دیگران است.

نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان تا تاریخ 10 مارس امسال آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 1 مارس در نشست خبری در کابل گفت: «هیچ نوع تعهد برای رهایی 5000 زندانی وجود ندارد. ما بار بار این موضوع را بصورت شفاف با داکتر صاحب خلیلزاد و مقامات دیگر شریک ساخته‌ایم».

او ادامه داد: «رهایی زندانیان طالب از صلاحیت امریکا نه، بلکه از صلاحیت حکومت افغانستان است. مردم افغانستان باید اعتماد داشته باشد، کسی که رها می شود، دوباره سلاح نه می بردارد و در برابر مردم افغانستان دوباره ایستادگی نه می‌کند».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، نیروهای خارجی تا 14 ماه دیگر افغانستان را ترک خواهند کرد.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده جمعه 6 مارس در کارخ سفید به خبرنگاران گفت، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، احتمال دارد که گروه طالبان بر حکومت کابل غلبه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید