کشته شدن یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در زینبیه سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز شنبه از کشته شدن یکی از فرماندهان سپاه پاسداران این کشور در سوری خبر دادند.

طبق گزارش رسانه‌های ایران، فرهاد دبیریان شب گذشته (جمعه 6 مارس) در زینبیه سوریه به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس، دبیریان مسئول «بلدیه» زینبیه و فرمانده قبلی عملیات نظامی در شهر تدمر بود. رسانه‌های ایران جزئیات بیشتری در باره کشته شدن فرهاد دبیریان در زینبیه سوریه ارائه ندادند.

این اولین فرمانده سپاه ایرانی نیست که در سوریه کشته می‌شود پیش از این فرماندهان معروف و برجسته‌ای همچون سرتیپ حسین همدانی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، که روز پنج‌شنبه، 16 مهر 1394 در حلب سوریه کشته شد.

سردار حسین همدانی
سردار حسین همدانی

سردار حسین همدانی از بنیانگذاران سپاه در منطقه غرب ایران به ویژه استان‌های همدان و کردستان بود.

احزاب کرد او را به سرکوب کردها در کردستان در اوایل انقلاب متهم می‌کنند. او همچنین از فرماندهان سپاه در جنگ هشت ساله ایران و عراق بود..

خبرگزاری تسنیم حسین همدانی را از متخصصان عملیات نیروهای منظم با عملیات چریکی گروه های شبه‌نظامی خوانده است.

سردار پاسدار محمدعلی الله دادی نیز در 28 دی 1393 هلیکوپتری اسرائیلی به گروهی در بلندی‌های جولان در خاک سوریه حمله کرد. در این حمله سرتیپ دوم محمدعلی الله‌دادی و جهاد مغنیه کشته شدند.

محمد علی مرادی
محمد علی مرادی

گفته می‌شود که الله دادی به دلیل اینکه سال‌های زیادی زیر نظر قاسم سلیمانی در لشگر ثارالله فعالیت می‌کرد، از فرماندهان نزدیک به سرلشگر قاسم سلیمانی که اخیرا در بغداد توسط پهپاد آمریکایی به قتل رسید، محسوب می‌شد.

از دیگر فرماندهان سپاه سرتیپ عبدالله اسکندری

سردار اسکندری
سردار اسکندری

سردار اسکندری در اوایل خرداد 1393 در حومه حماه کشته شد.عبدالله اسکندری از فرماندهان نیروی زمینی سپاه بود و همچنین مدتی مقام مدیرکلی بنیاد شهید استان فارس را به عهده داشت. او توسط گروه جند الشام اسیر و سپس سر او را از بدنش جدا کردند. بغیر از این فرماندهان ، دهها فرمانده بسیجی و سپاهی دیگر از سال 2011 تاکنون در سوریه در دفاع از بشار اسد کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید