موارد تازه نقض آتش‌بس در ادلب؛عدم خوش بینی سوری‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از توافق آتش‌بس در ادلب که پنجشنبه گذشته در مسکو میان روسیه و ترکیه در غیاب طرف اصلی این آتش‌بس یعنی سوری‌ها به ‌امضاء رسیده بود، پوتینرئیس جمهور روسیه، مواد موجود در توافق را از طریق تماس تلفنی به بشار اسد، رئیس جمهوری رژیم سوریه، اطلاع داد.

به گزارش خبرگزاری های روسیه، به نقل از بیانیه صادره از رژیم سوریه، اسد نسبت به این توافق، ابراز رضایت نمود. به موجب این بیانیه اسد در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود، نسبت به دستاوردهای رهبری روسیه در دیدار با ترک‌ها در مسکو، ابراز خشنودی کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز پیش از این با ابراز خشنودی از توافق آتش‌بس عنوان کرده بود که این توافق، شرایط لازم برای حفاظت از مراکز دیده‌بانی ترکیه در شمال غربی سوریه را فراهم خواهد آورد.

موارد نقض آتش‌بس

این در حالی است که سرلشکر اولگ گوراوولیف، رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه اعلام کرد، گروه‌های مسلح سوریه با حمایت آنکارا، پس از اعلام آتش‌بس، شش بار مناطق مسکونی واقع درمنطقه «ترک مخاصمه» در ادلب را هدف گلوله باران خود قرار داددند.

گوراوولیف در یک جلسه توجیهی شبانه اظهار داشت: «شش مورد نقض آتش‌بس از ساعت 00:01 روز 6 مارس، مشاهده شده است.

عناصرمسلح گروه‌های شبه‌نظامی، مناطقی از کفر حلال و خربه جزرایه در استان حلب و مواضع نیروها در محله کبانا و عکو در استان لاذقیه را هدف آتشبار های خود قرار دادند.

«امیدمان را از دست دادیم»

به گزارش رویترز، در این گیر و دار شماری از سوری‌هایی که در ادلب یا در اردوگاه‌هایی مرزی سوریه - ترکیه ، بسر برده و در باغ‌های زیتون در شمال غربی این کشور می‌خوابند، تأکید کردند که از آخرین توافق امضا شده عملا، امید خود را از دست دادند.

برخی از آنها همچنین از بازگشت به منازل پیشین و مناطق کوچ کرده خود در ادلب، پیش از دستیابی به راه حل سیاسی ضامن حفظ جان آنها، ابراز نگرانی کردند. علاوه بر این، بسیاری از آوارگان تأیید کرده اند، آنها حتی اطمینان ندارند که طرف های متخاصم، آتش بس را حفظ کنند.

شایان ذکر است که چند ساعت ها پس از آتش بس، درگیری های خونین در روز جمعه 6 مارس در ادلب اتفاق افتاد که نشان شکنندگی توافق میان روسیه ، پشتیبان اسد و ترکیه است که از شبه نظامیان مخالف وی در ادلب، حمایت می کند.

توافق میان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای وی، در خصوص پایان دادن به اقدامات جنگی بود، اما در این توافق، به راه های بازگشت آوارگان یا محافظت از حملات هوایی، پرداخته نشده است.

هجوم نیروهای رژیم سوریه به سمت استان ادلب، طی سه ماه گذشته، باعث آواره شدن حدود یک میلیون نفر در شمال غربی سوریه، شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید