سعودی رفتار ایران در وارد کردن اتباع سعودی بدون مهر کردن گذرنامه‌هایشان را محكوم كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پادشاهی سعودی رفتار ایران در وارد کردن اتباع سعودی بدون مهر کردن گذرنامه‌هایشان را محکوم کرد

یک منبع مسئول سعودی پنجشنبه 5 مارس 2020 رفتار ایران در وارد کردن اتباع سعودی به خاک این کشور بدون مهر کردن گذرنامه‌هایشان را محکوم کرده و از همه شهروندان سعودی که طی هفته‌های گذشته از ایران بازگشته‌اند خواست تا مسافرت خود به ایران را اظهار کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این اظهارات منبع مسئول سعودی پس از آن مطرح می‌شود که بیانیه‌های صادره از وزارت بهداشت سعودی حاکی از تشخیص 5 مورد مثبت ابتلا به ویروس جدید کرونا در میان برخی شهروندان سعودی که از طریق بحرین و کویت به ایران مسافرت کرده بودند.

این شهروندان سعودی بدون زده شدن مهر ورود و خروج در گذرنامه‌هایشان به ایران مسافرت کرده و سپس به کشورشان بازگشته‌اند اما هنگام بازگشت به سعودی مقصد مسافرت خارجی‌شان به ایران را به طرف‌های ذیربط اطلاع نداده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی منبع مسئول سعودی رفتار غیر مسئولانه ایران در وارد کردن اتباع سعودی به خاک این کشور بدون مهر کردن گذرنامه‌هایشان همزمان با گسترش شیوع ابتلا به ویروس جدید کرونا Covid-19 را محکوم کرد.

این منبع مسئول سعودی ضمن محکومیت این رفتار غیر مسئولانه، «ایران را مسئول مستقیم گسترش شیوع ابتلا به ویروس کرونا و انتشار آن در جهان دانسته که خطری بهداشتی را موجب شده و سلامت همه مردم جهان را تهدید می‌کند».

منبع مسئول سعودی همچنین « از همه شهروندان سعودی که به ایران مسافرت کرده‌اند و طی هفته‌های گذشته به کشورشان بازگشته‌اند،

خواست تا فورا این موضوع را اظهار کنند و از طریق شماره تماس مجانی 937 که برای گزارش‌های ویژه به وزارت بهداشت اختصاص داده شده در تماس باشند تا از این طریق توصیه‌هایی درباره اقدامات لازم الاجرا به آنها ارائه شود».

این منبع مسئول سعودی همچنین از شهروندان کشورش که در حال حاضر به ایران سفر کرده‌اند خواست تا به محض بازگشت به سعودی موضوع سفرشان به ایران را اظهار کنند.

این منبع تاکید کرد که این شهروندان سعودی اگر طی مدت حداکثر 48 ساعت از صدور این بیانیه اقدام به اظهار موضوع سفرشان به ایران کنند از تطبیق احکام نظام مدارک سفر و لایحه اجرایی مستثنی خواهند شد.

این منبع مسئول ضمن ابراز اینکه «دولت با دادن این فرصت و خودداری از هر گونه اقداماتی که سیستم علیه آنها اعمال می‌کند، نگران سلامت کل شهروندانی است که به ایران مسافرت کرده‌اند. دولت همچنین نگران سلامت بستگان و خانواده‌های کسانی است که در مناطق کرونازده بوده‌اند و از این رو اقدامات صورت گرفته برای کمک به حفظ سلامتشان و سلامت همگان انجام می‌شود».

این منبع مسئول سعودی ضمن تاکید اینکه شهروندان سعودی اصلا نباید به ایران سفر کنند تاکید کرد سیستم اقدامات قانونی سختی را علیه هر شهروندی که از این پس مرتکب چنین اقدامی شده و به ایران سفر کند، اتخاذ خواهد کرد.

این مقام سعودی همچنین از ایران خواست تا نام و هویت شهروندان سعودی که از اول فوریه گذشته تاکنون به طور مغایر به این کشور مسافرت کرده‌اند را اعلام کند.

او همچنین مقامات ایرانی را در ارتباط با هر کدام از این مسافران سعودی که در خاک ایران بیماری ویروس کرونا به آنها منتقل شده و مقامات سعودی را از این موضوع مطلع نکرده‌اند، مسئول دانست.

این منبع مسئول سعودی همچنین تاکید کرد که ادامه پنهانکاری رژیم ایران درباره هویت شهروندان سعودی که به طور مخفیانه به ایران سفر کرده‌اند و اجازه دادن به آنها برای انجام اینکار به روشی غیر قانونی، بهداشت و سلامت عمومی را نه تنها در پادشاهی عربی سعودی بلکه در تمام جهان تهدید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size