برایان هوک: سوء مدیریت و عدم شفافیت سبب انتشار کرونا در ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 5 مارس 2020 ضمن ابراز تعجب از پذیرفته نشدن کمک‌های آمریکا به ایران، گفت که تهران درباره گستره انتشار ویروس به مردم دروغ گفت.

هوک در سفر با پاریس برای هماهنگی با کشورهای اروپایی درباره پرونده ایران، به خبرنگاران گفت: «ایران درباره ویروی کرونا به ملتش دروغ گفت. به آنها گفت که نباید نگران باشند، اما در همان زمان ویروس در حال انتشار در سرتاسر ایران بود.»

براساس آمارهای رسمی ایران تا کنون 3513 نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده و 108 نفر جان باخته‌اند. این آمارها نشان می‌دهد که ایران بالاترین نرخ مرگ و میر بر اثر کرونا در جهان را دارد.

برایان هوک در ادامه گفت: «امروز و در نتیجه سوء مدیریت و عدم شفافیت دولت در قبال ملتش ایران شاهد یکی از بدترین نمونه‌های انتشار کرونا است.»

ایالات متحده آمریکا علیرغم اینکه از زمان به گروگان کارمندان سفارتش در تهران پس از انقلاب 1979 با ایران روابط دیپلماتیک ندارد، به تهران پیشنهاد کرد در روند مبارزه با ویروس کرونا این کشور را یاری کند ولی این پیشنهاد از سوی ایران رد شد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نبود دارو در این کشور را نتیجه تحریم‌های آمریکا علیه این کشور دانست.

هوک در پاسخ به این ادعا گفت: «می‌دانیم کاستی‌هایی در سیستم بهداشتی‌شان دارند و می‌خواستیم این کمبودها را رفع کنیم. امیدوار بودیم پیشنهاد صادقانه ما را بپذیرند.»

همزمان یک عضو کمیته کشوری آنفلونزا در ایران گفت که احتمال ابتلای 40 درصد جمعیت تهران به ویروس کرون وجود دارد.

مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری آنفلوانزا در ایران، در باره شیوع ویروس کرونا در این کشور گفت: «تخمین می‌زنیم 30 تا 40 درصد جمعیت تهران تا آخر اسفند ماه به ویروس کرونا مبتلا شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size