اتحادیه اروپا: منابع مالی بیشتری برای پناهجویان در ترکیه اختصاص می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بوررل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه 6 مارس اعلام کرد، کشورهای عضو این اتحادیه موضوع اختصاص کمک‌های مالی بیشتری به مهاجران در ترکیه را بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «جوزپ بوررل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:«کشورهای عضو این اتحادیه امروز جمعه موضوع تخصیص اموال بیشتری به مهاجران در ترکیه را بررسی خواهند کرد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در عین حال تاکید کرد که اتحادیه اروپا از پذیرش پناهجویان به عنوان ابزار سازش امتناع می‌کند.

بورل در جمع خبرنگاران در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: «ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد».

او در ادامه افزود: «ترکیه بار سنگینی را متحمل شده است، ما باید این موضوع را درک کنیم. اما ما نمی‌توانیم بپذیریم که از پناهجویان به عنوان ابزار فشار استفاده شود.»

سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در راستای واکنش‌های کشورهای اروپایی به اظهارات مقامات ترکیه که اروپا را به بازکردن مرزهایش به روی پناهنجویان برای هجرت به اروپا تهدید کرده بودند، ایراد شده است.

در همین راستا ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز روز روز چهارشنبه 4 مارس گفت: «اتحادیه اروپا تسلیم باج‌خواهی ترکیه نمی‌شود.»

آنکارا هفته گذشته در واکنش به آنچه «عدم حمایت اروپا» از عملیات این کشور در خاک سوریه و در پی کشته شدن تعدادی از نظامیانش در حملات ارتش سوریه، مرزهای خروجی خود را به روی پناهجویان سوری و غیر سوری باز کرد .

پس از اعلام این تصمیم، هزاران پناهجو به امید رسیدن به اروپای غربی پشت مرزهای یونان تجمع کرده‌اند.

به گزارش یورونیوز، وزیر امور خارجه فرانسه که در پارلمان این کشور سخن می‌گفت، اظهار داشت: «مرزهای یونان و منطقه شنگن بسته است و ما مطمئن هستیم که بسته خواهد ماند.»

او رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را به سازماندهی فشار به اروپا با دستاویز قرار دادن مهاجران متهم و تاکید کرد که اروپا تسلیم این باج‌خواهی نمی‌شود. او افزود که فرانسه به‌طور کامل از یونان اعلام حمایت می‌کند.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به این سخنان گفت که آنکارا هرگز به پناهجویان به‌عنوان ابزاری برای باج‌خواهی سیاسی نگاه نمی‌کند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز سه شنبه در سفری که به منطقه داشت، یونان را سپر اروپا در بحران مهاجران توصیف کرد و وعده کمک 700 میلیون یورویی به این کشور را داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید