گزارش‌گران بدون مرز: به دلیل کرونا جان روزنامه‌نگاران زندانی در ایران در خطر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گزارش‌گران بدون مرز «RSF» روز پنجشنبه 2020 در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی عمیق خود از وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران، نسبت به جدی بودن خطر ابتلای بسیاری از زندانیان از جمله روزناه‌نگاران به ویروس «کرونا» هشدار داد.

این نهاد مدافع حقوق روزنامه‎نگاران زندانی در ایران گفته است، این زندانیان که پیش از این از حق درمان بایسته محروم بودند، در برابر همه‌گیری ویرویس کرونا در خطر مرگ قرار گرفته‌اند.

پس از چین، جمهوری اسلامی ایران بیشترین تعداد قربانیان کشته شده از ویرویس کرونا را داراست. تا تاریخ 4 مارس بنا بر آمار رسمی 2922 نفر به ویرویس کرونا دچار و 92 نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش «پیک ایران»، این نهاد گفته است:«در زندان‌های ایران آمار رسمی از همه‌گیری منتشر نشده است. اما بنا بر گفته‌های خانواده‌های زندانیان شماری به این ویرویس آلوده شده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نه تنها در پنهان کردن همه‌گیری و در آمارها از چین پیروی که در بدرفتاری با زندانیان سیاسی را نیز از آن تقلید می‌کند».

یک هفته پیش ایراهیم رئیسی رییس دستگاه قضایی ایران بخشنامه‌‌هایی برای کم کردن شمار بازداشت‌ها و « آزادی با سپردن وثیقه برای « برخی زندانیان محکوم به حبس» صادر کرد. این بخشنامه زندانیانی که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به بیش از 5 سال زندان محکوم شده‌اند» را از این آزادی محروم کرد. در این شرایط که ویروس کرونا هر روز بیش از پیش قربانی می‌گیرید، این زندانیان و از این میان 24 روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار زندانی باید در زندان‌ها بمانند. جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی با انتشار نامه‌ای « از مقامات قضایی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران » شده‌اند.

طبق این گزارش، هنگامه شهیدی روزنامه‌نگار زندانی که به 12 سال زندان محکوم شده است و از تاریخ نیمه اول سال 2019 در زندان بسر می برد، به گفته وکیل‌اش در بند زنان زندان اوین به ویروس کرونا دچار شده است. مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع وی اعلام کرده است، به این روزنامه‌نگار قرار است در روزهای آینده با سپردن وثیقه 800 میلیونی مرخصی داده شود.

همچنین فائزه عبدی پور همسر محمد شریفی مقدم همکار سایت اطلاع‌رسانی مجذوبان نور، با ابراز نگرانی از وضعیت همسرش نوشته است « از 7 شهریور سال 97 محمد شریفی‌مقدم در بند امن (سالن انفرادی) زندان تهران بزرگ بدون داشتن حق ارتباط با سایر زندانیان، به همراه 8 درویش دیگر مدت حبس خود را می‌کشد. از این یکسال و نیم محمد 106 روز را در سلول انفرادی گذرانده‌ است.» وی در مدت 743 روز از حق مرخصی قانونی محروم بوده است. شش همکار زندانی این سایت نیز در همین وضعیت بسر می‌برند.

افزون بر عدم مرخصی، برخی از روزنامه‌نگاران زندانی قربانی آزارگری قضایی نیز شده‌اند. نرگس محمدی روزنامه‌نگار و نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، پس از انتقال خودسرانه و خشونت‌آمیز به زندان زنجان، برای دو اتهام تفهیم اتهام شده‌است. نخست به اتهام « اقدام علیه امنیت ملی» برای انتشار نامه های در باره سرکوب اعتراض‌های مردمی در آبانماه و سپس بنا بر شکایت رییس زندان برای «برهم زدن نظم» و «افترا» برای انتشار نامه در باره وضعیت زندانیان زن.

رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان RSF در این باره گفت : « ما به شدت نگران سلامت زندانیان هستیم. آنها باید آزاد شوند و یا دست کم تا پایان بحران همه‌گیری ویروس به آنها مرخصی داده شود. گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر یادآور می‌شود که ایران از امضا کنندگان میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است و در معرض خطر قرار دادن جان زندانیان و محروم کردن از حق درمان می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، ضد انسانی و یا تحقير آميز محسوب شود».

به گفته این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها 2019 گزارش‌گران بدون مرز از میان 180 کشور جهان در رده 170 قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید