مخالفت شدید اتحادیه اروپا با «سوءاستفاده» ترکیه از پناهجویان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه 4 مارس 2020 و در پی انعقاد نشستی فوق‌العاده با صدور بیانیه‌ای مخالفت شدید این اتحادیه با آنچه که«سوءاستفاده ترکیه از پناهجویان برای اعمال فشار جهت رسیدن به اهدافی سیاسی» خوانده را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا از ترکیه خواستند تا کل مفاد توافقی که در سال 2016 و در پی بحران مهاجرت در سال 2015 میان اتحادیه اروپا و ترکیه منعقد شده است را اجرا کند.

آنکارا و به منظور فشار برای کسب حمایت غربی‌ها در جنگ ترکیه با سوریه، مرزهایش با اتحادیه اروپا را به روی مهاجرانی گشود که مدتهاست در درون مرزهای این کشور محصور مانده‌‌اند.

شایان ذکر است که یونان چهارشنبه ویدیوئی را منتشر کرده که نشان می‌دهد پلیس ضد شورش ترکیه با شلیک گاز اشک آور به سوی گذرگاه مرزی کاستانیی تلاش می‌کرد هزاران تن از مهاجران را وارد مرزهای اتحادیه اروپا کند.

از سویی آتن که از حمایت اتحادیه اروپا برخودار است آنکارا را به تحریک عمدی مهاجران برای عبور از مرز و ورود به خاک یونان متهم می‌کند.

ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که از این پس به توافق سال 2016 با اتحادیه اروپا درباره مهاجران پایبند نخواهد ماند.

بنا به این توافق ترکیه در مقابل دریافت کمک‌هایی از اتحادیه اروپا با ماندن مهاجران در خاک این کشور موافقت می‌کرد.

هر چند امکان تحقیق درباره صحت و سقم ویدیوی منتشر شده از سوی یونان وجود ندارد اما در این ویدیو صفی از نیروهای امنیتی ترکیه را در پشت سپرها در حالی نشان می‌دهد که 4 تن از عناصر آنها اقدام به پرتاب گاز اشک آور به سوی خاک یونان می‌کردند.

یک مسئول امنیتی یونانی گفت که نیروهای ضد شورش ترکیه برای تسهیل عبور پناهجویان از مرز گلوله‌های گاز اشک آور را با هدف دور کردن نیروهای یونانی از طرف دیگر مرزها شلیک می‌کردند.

این مسئول امنیتی یونانی همچنین افزود که دلیل دیگر اقدامات نیروهای ضد شورش ترکیه «تحریک» طرف یونانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید