دادگاه لاهه به آغاز تحقیقات در مورد اتهامات جرایم جنگی در افغانستان فیصله کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه هالند پنج شنبه 5 مارس 2020 فیصله کرد که تحقیقات در مورد اتهامات جنایات جنگی سربازان امریکایی و گروه‌های دیگر دخیل در جنگ افغانستان آغاز شود.

این دیوان بین‌المللی کیفری اعلام کرد، عملکرد نیروهای امریکایی و گروه‌های دیگر دخیل در جنگ افغانستان پس از سال 2003 بررسی خواهد شد.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از این تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری لاهه استقبال کرده در صفحه رسمی توییترش نوشت: «گام مهمی برای عدالت در جنگ طولانی افغانستان».

قابل ذکر است که دیوان بین‌المللی کیفری لاهه در ماه سپتامبر 2018 نیز اعلام کرده بود که تصمیم دارد در مورد اتهامات جنایات جنگی سربازان امریکایی در افغانستان تحقیق کند.

اما امریکا در این مورد واکنش داد و گفته بود، دیوان بین‌المللی لاهه یک نهاد «ناکارآمد» است و بنیانگذاران این دیوان تلاش دارند قدرت امریکا را نابود کنند. دیوان لاهه باید این کار را نکند، اگر چنین کاری شود، این دیوان تحریم خواهد شد.

مقام های امریکایی گفته بودند، اگر دیوان کیفری بین‌المللی لاهه در باره اتهامات جنایات جنگی نیروهای امریکایی و کارمندان اطلاعاتی این کشور در جنگ افغانستان تحقیق کند، اداره دونالد ترامپ در برابر این حرکت ایستادگی خواهد کرد.

امریکا هشدار داده بود، اگر این کار صورت گیرد ورود قضات و دادستان‌های این دیوان به امریکا ممنوع خواهد شد و کمک‌ های مالی از طریق سیستم‌ های بانکی امریکا به این دیوان نیز تحریم شده و متخلفان به دادگان امریکا معرفی خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید