حزب‌الله عراق برخی‌ از مقام‌های بغداد را به تسهیل قتل سلیمانی والمهندس متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه نظامیان موسوم به حزب‌الله عراق که از گروه‌های مسلح وابسته به سپاه قدس است، برخی از مقام‌های بلند پایه عراقی را به تسهیل عملیات قتل قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی عراق، توسط آمریکا متهم کرده است.

این گروه که در نام اعضای آن در لیست گروه‌های تروریستی در آمریکا است و گروه‌های فرقه‌گرایی بسیار نزدیک به سپاه پاسداران شاخه قدس است، ادعا کرد، مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد مصطفی الکاظمی رئیس دستگاه اطلاعات دولت عراق در قتل سلیمانی والمهندس با آمریکایی‌ها دست داشته است.

این گروه شبه نظامی نزدیک به ایران در بیانیه خود که شامگاه چهارشنبه منتشر کرد، گفته است برخی از نیروهای امنیتی عراق به آمریکا در قتل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس»، جانشین و معاون رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق کمک کرده‌اند.

در بیانیه این گروه شبه نظامی متهم به اقدامات تروریستی از سوی آمریکا، آمده است که پیشتر در دست‌ داشتن مصطفی الکاظمی در قتل سلیمانی و المهندس شک وجود داشت ولی اطلاعات به دست آمده از یک فرمانده دستگاه امنیتی جای شکی باقی نمی‌گذارد.

حزب‌الله عراق گفته است که اطلاعاتی در دست دارد و حاضر است فقط در اختیار «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر موقت دولت این کشور قرار دهد.

حزب‌الله عراق همچنین ادعا کرد، حادثه قتل سلیمانی و المهندس در اطراف فرودگاه بغداد را با اطلاع یکی از رؤسای سه‌گانه صورت گرفته است
این گروه شبه نظامی اقدام تسهیل قتل سلیمانی و المهندس را «بزدلانه» توصیف کرده است.

وزارت اطلاعات عراق روز پنجشنبه در واکنش به اظهارات اعضای حزب الله عراق در بیانیه‌ای، ضمن رد ادعای این این گروه شبه نظامی اعلام کرد که این گونه اخبارها امنیت ملی این کشور را تهدید می‌کند.

روز گذشته وزارت اطلاعات عراق تعدادی از افراد حزب الله عراق را به اتهام قانونشکنی بازداشت کرد.

سازمان اطلاعات عراق همچنین ضمن دفاع از مصطفی الکاظمی اعلام کرد، طرح چنین مواضعی اهانت به رئیس اطلاعات و به کشور عراقی قلمداد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size