اتهام یک مترجم نظامی آمریکا به انتقال اطلاعات سری به حزب الله لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاهی فدرال در واشینگتن چهارشنبه 4 مارس 2020 یک مترجم نظامی آمریکا در عراق را متهم کرد که اطلاعات مربوط به نامه‌ای مُخبرهایی که برای ارتش آمریکا کار می‌کردند را به اشخاصی مرتبط با حزب الله لبنانی انتقال می‌داده است.

در حکم اتهامی صادره از دادگاه فدرال آمریکا آمده است که مریم طه تامسون 61 ساله در گذشته از راچستر مینهسوتا در اواسط ماه دسامبر گذشته قرارداد کاری به عنوان مترجم را با نیروهای ویژه آمریکایی در اربیل عراق منعقد کرده بود که ماموریتی «خیلی سری» داشتند.
در حکم اتهامی صادره آمده است که یک روز پس از حمله جنگنده‌های آمریکایی در 29 دسامبر2019 به مقرهای شبه‌نظامیان عراقی همپیمان با ایران، مریم طه تامسون اقدام خود را با ورود به پرونده‌های ویژه مربوط به ارتش آمریکا از طریق کامپیوترش آغاز کرد.

متهم از طریق کامیوترش وارد بخش هویت منابع (اطلاعاتی) ارتش آمریکا شده و به اطلاعاتی که در اختیار ارتش قرار داده‌اند دسترسی پیدا کرد.
بنا به حکم اتهام صادره از دادگاه مریم تامسون پس از بازداشتش در 27 فوریه 2020 در بازجویی‌ها اعتراف کرد که اطلاعاتی را به شهروندی لبنانی که از نظر عاطفی به او وابسته بوده انتقال داده است، اطلاعاتی متعلق به مُخبرها و همچنین هشداری درباره هدفی برای اطلاعات آمریکا که در ارتباط با حزب الله بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که شهروند لبنانی مرتبط با مسئولی در دولت لبنان است که آن مسئول ارتباط‌هایی آشکار با حزب الله لبنان دارد.

در این بیانیه همچنین آمده است که متهم «ده‌ها پرونده مربوط به منابع انسانی سیستم اطلاعاتی آمریکا را مرور کرده است و از جمله آن به اسامی حقیقی، اطلاعات هویت‌های شخصی، اطلاعاتی درباره پیش‌زمینه‌های مُخبرها و عکس‌هایشان به همراه مکاتباتی سری به دولت ایالات متحده در شرح اطلاعات فراهم شده از سوی این جاسوس‌‌‌ها دسترسی پیدا کرده بود.

مریم طه تامسون به انتقال اطلاعات مربوط به دفاع ملی به نمایندگان دولتی بیگانه، یا حزب الله لبنان متهم شده و اشد مجازاتی که برای این جرم ممکن است صادر شود، حبس ابد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید