وزیر بهداشت ترکیه: ایران توصیه ما برای قرنطینه قم را نپذیرفت حالا کمک می‌خواهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر بهداشت ترکیه با اشاره به شیوع کرونا در قم اعلام کرد که از همان ابتدا به مقامات ایران توصیه کرده تا این شهر را برای جلوگیری از گسترش بیماری قرنطینه کنند اما آن‌ها این پیشنهاد را رد کردند و حالا از ترکیه کمک می‌خواهند.

وزیر بهداشت ترکیه که به دلیل شیوع کرونا در ایران، دیدارش با مقام‌های این کشور را لغو کرده، شیوع کرونا در این کشور را خیلی سریع دانست و گفت: «ما پیشنهاد دادیم شهر قم را قرنطینه کنند اما گفتند نیازی نیست».

فخرالدین کوجا، با اشاره به درخواست ایران برای کمک از ترکیه بیان کرد: «حالا که وضعیت جدی شده، در خصوص گام‌های ضروری از ما کمک می‌خواهند».

او از درخواست ایران برای اعزام یک «هیات برای دریافت اطلاعات» از طرف ترکیه، خبر داد که با پاسخ منفی این کشور مواجه شد.

وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که انتقال اطلاعات به ایران، از طریق اسکایپ انجام خواهد شد.

او در 24 فوریه، با روزنامه «حریت» درباره شیوع بیماری کرونا در ایران و بستن مرزها با ایران، گفت‌وگو کرد.

کوجا در این باره گفت که اگر قم مانند دیگر کانون‌های ویروس کرونا قرنطینه می‌شد لزومی به بستن مرزها با ایران نبود.

او ضمن پیشنهاد قرنطینه کردن قم به سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد که این توصیه توسط ایران رد شد و بر همین اساس مرزها با این کشور بسته شد.

رسانه‌های ایران پیش از این از حضور وزیر بهداشت ایران در جلسه شورای عالی امنیت ملی، پس از شیوع کرونا در قم، خبر داده بودند.

در حالی که پیش از آن، مقام های وزارت بهداشت ایران، قرنطینه کردن قم را ضروری اعلام کرده بودند، با چرخشی ناگهانی، ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت در یک نشست خبری، سیاست قرنطینه کردن را رد کرد و آن را پدیده‌ای مربوط به «سال‌های قبل از جنگ جهانی اول» دانست.

بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران از قرنطینه کردن شهر قم جلوگیری کرده است. رییس سازمان اطلاعات سپاه، در جلسه شورای عالی امنیت ملی، با درخواست وزارت بهداشت برای قرنطینه کردن قم مخالفت کرده است. حسین طائب، قم را «آبروی اسلام» معرفی کرده و گفته بود قرنطینه کردن قم باعث بهره‌گیری رسانه‌ای آمریکا خواهد شد.

این در حالی است که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین و دیگر کشورها، شهرهایی که ویروس در آنها گسترش یافته برای جلوگیری از انتشار بیشتر و سرایت به سایر شهرها، قرنطینه شدند.

گفتنی است بر اساس آخرین آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران، 2922 نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و 92 نفر از آنها جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید