عملی شدن توافقنامه صلح و پایان جنگ، محور گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با معاون طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر چهارشنبه 4 مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده با عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان، در مورد حوادث افغانستان از جمله عملی شدن توافقنامه صلح و پایان جنگ صحبت کرد.

شاهین در ادامه نوشت، عملی شدن توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، آغاز مذاکرات بین الافغانی و ختم جنگ در افغانستان از جمله نکاتی بود که هر دو طرف برای 35 دقیقه در مورد آنها صحبت کردند.

این گفت‌وگوی تلفنی در شرایط رخ داده که گروه طالبان پس از امضای توافقنامه صلح با آمریکا، عملیات اش را علیه نیروهای امنیتی افغان آغاز کرده است. توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

در همین حال، وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد، طالبان سه شنبه 3 مارس 33 عملیات «تروریستی» را در 16 ولایت کشور انجام دادند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، در این حملات شش غیرنظامی کشته و 14 تن دیگر زخمی شدند.

وی ادامه داد، نیروهای امنیتی افغان در این مورد پاسخ دادند که در نتیجه هشت جنگجوی طالبان کشته و 15 طالب دیگر دستیگیر شدند.

از سوی دیگر، اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو از طالبان خواست که سطح خشونت را پایین نگهدارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم