توقف موقت «حج عمره» برای شهروندان و مقيمان در سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام در وزارت کشور پادشاهی سعودی، امروز چهارشنبه 4 مارس 2020، اعلام کرد که برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا، مناسک عمره و زیارت مسجد النبی، موقتا برای شهروندان و افراد مقیم، تعلیق خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس)، این مقام توضیح داد كه این اقدام با توجه به اهتمام زیاد دولت سعودی در راستای حمایت از تلاش‌های جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، به ویژه سازمان بهداشت جهانی، برای جلوگیری از انتشار ویروس جدید كرونا و محاصره و ریشه‌کن كردن آن بوده و در راستای بخشنامه مبنی بر تعلیق ورود برای انجام مناسک عمره و زیارت مسجد‌النبی برای زائران بیرون از این کشور قرار دارد. همچنین بخشنامه دولت، مبنی بر تعلیق ورود با روادید توریستی برای اتباع کشورهایی است که خطر ویروس جدید کرونا در آن ها وجود دارد. استفاده شهروندان سعودی و شهروندان کشورهای شورای همکاری خلیج از کارت شناسائی ملی در آمد و شد به پادشاهی سعودی نیز به حالت تعلیق در آمده است.

به گفته این مقام مسئول، این بخشنامه بر اساس توصیه کمیته دست‌اندرکار پیگیری تازه‌ترین یافته‌ها در مورد ویروس کرونا، تدوین شده و به موجب آن، اعمال عمره شهروندان و افراد مقیم پادشاهی سعودی، موقتا به حالت تعلیق در خواهد آمد و تا زمانی که شرایط کنونی ادامه داشته باشد، این دستور‌العمل پیاده خواهد شد و به محض عادی شدن شرایط، بازبینی لازم در آن، عملی خواهد گردید.

این مقام مسئول افزود: این تصمیم در امتداد تدابیر پیشگیرانه‌ای است که حکومت پادشاهی سعودی در راستای متوقف کردن شیوع ویروس کرونا و ممانعت از انتقال آن به دو حرم شریف مکه و مدینه، اتخاذ کرده که همواره شاهد سرازیر شدن دائمی انبوه زائران هستند و بدین ترتیب، حفاظت از سلامت آنها از بالاترین اهمیت برخوردار است. به گفته وی، این تدابیر همچنین در هم‌داستانی با اقدامات پیشگیرانه مسئولان سعودی برای جلوگیری از انتشار ویروس در پادشاهی سعودی و مکمل تلاش‌های قبلی به هدف تامین حداکثر حمایت از سلامت شهروندان و افراد مقیم، به مورد اجرا در می‌‍آیند.
از سوی دیگر، وزارت حج و عمره سعودی تأکید كرد كه «‌پادشاهی سعودی نسبت به سلامت و امنیت میهمانان خانه خدا از ویروس كرونا، اهتمام ورزیده و این اقدامات، برای جلوگیری از انتقال ویروس كرونا به مكه انجام می‌گیرد.»

این وزارتخانه توضیح داد كه در تلاش است تا بازگشت زائران در کوتاهترین زمان ممکن به كشورهایشان را تسهیل كند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید