اولین حمله هوایی امریکا علیه طالبان پس از امضای توافقنامه صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان چهارشنبه 4 مارس اعلام کردند، یک حمله هوایی علیه طالبان را در ولایت هلمند انجام دادند که این اولین حمله پس از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان است.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «امریکا امروز(چهارشنبه) بر طالبان در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند، جایی‌که آن‌ها یک پوسته نیروهای افغانستان را هدف قرار دادند، حمله هوایی کرده‌است. این یک حمله حمایتی بوده که پس از 11 روز برای اولین بار بر طالبان صورت می‌گیرد».

سانی لگت در ادامه نوشت، توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان زمینه را برای خروج مشروط نیروهای خارجی از افغانستان فراهم می کند و طالبان باید به تعهدات اش پابند باشند و خشونت را کاهش دهند.

سانی لگت نوشت: «ما از طالبان می‌خواهیم که حملات بی‌‌ مورد را متوقف کرده و به تعهدات خود پابند بمانند. ما همان‌طور که نشان داده‌ایم، در صورت لزوم از همکاران افغان خود دفاع خواهیم کرد».

در همین حال، اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو نیز روز گذشته از طالبان خواست که سطح خشونت را پایین نگهدارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه 2 مارس به خبرگزاری فرانسه گفت، دورۀ کاهش خشونت پایان یافت و عملیات این گروه علیه نیروهای امریکایی نه بلکه علیه نیروهای امنیتی افغان از سر گرفته شده است.

مجاهد اضافه کرد، جنگجویان طالبان بالای نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان حمله نمی کنند، اما علیه نیروهای امنیتی دولت افغانستان حمله می کنند.

از سوی دیگر، وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد، طالبان سه شنبه 3 مارس 33 عملیات «تروریستی» را در 16 ولایت کشور انجام دادند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، در این حملات شش غیرنظامی کشته و 14 تن دیگر زخمی شدند.

وی ادامه داد، نیروهای امنیتی افغان در این مورد پاسخ دادند که در نتیجه هشت جنگجوی طالبان کشته و 15 طالب دیگر دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید