آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران در روند فعالیت‌هایمان کارشکنی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه آژانس انرژی اتمی«ناقوس خطر» درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به صدا درآورد، روز سه‌شنبه 3 مارس 2020 نیز با اشاره به «خطرناک بودن اوضاع» اعلام کرد قصد دارد گزارش دیگری را درباره برنامه هسته‌ای ایران منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن اشاره به احتمال وقوع بحران در صورت ادامه عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش گفت:«ایران در روند فعالیت‌هایمان کارشکنی می‌کند».

در همین راستا رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، ایران پس از آنکه از پاسخ دادن به سؤال‌های آژانس درباره برنامه هسته‌ایش طفره رفت چنانچه با آژانس همکاری نکند بحران جدیدی را شعله‌ور خواهد کرد.

مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی سؤالات مطرح شده را درباره فعالیت‌های 3 سایت هسته‌ای ایران عنوان کرد که مقامات ایران اجازه بازرسی 2 تا از آنها را به بازرسان بین‌المللی نداده‌اند.

گروسی، پیش از این گفته بود که ایران از ماه گذشته و در پی بی‌اعتنایی به تمامی محدودیت‌های که در چارچوب توافق برجام بر این کشور اعمال شده هیچ گونه اقدامی در جهت عمل به تعهداتش اتخاذ نمی‌کند که این روند نقض آشکار توافق هسته‌ای سال 2015 است که میان ایران و قدرت‌های جهانی امضا شده بود.

آژانش پیش‌‌تر از ایران خواسته بود تا «توضیحاتی» را درباره یکی از تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده‌اش، ارائه دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای دیدار با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به پاریس رفته است گفت:« زنگ خطر را به صدا در می‌آورم». او ضمن اشاره به یافتن «آثار اورانیوم ساخته شده» در تهران در نوامبر 2019 افزود:«ایران باید تصمیم بگیرد که برای ارائه توضیحات لازم در این‌ باره به طور واضح با آژانس همکاری کند».

توبیخ قریب الوقوع ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز دیپلماتها پیشتر اعلام کردند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد که ماموریت نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را بر عهده دارد در نظر دارد تا در نزدیکترین زمان ممکن ایران را به خاطر طفره رفتن از اعطای مجوز به بازرسان بین‌المللی برای ورود به سایت‌های هسته‌ای مهم این کشور توبیخ کند.

آژانش بین‌المللی انرژی اتمی ماموریت نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای سال 2015 را بر عهده دارد و به طور فصلی گزارش‌هایی را درباره برنامه هسته‌ای ایران تهیه و به کشوهای عضو آژانس ارائه می‌کند.

به موجب توافق هسته‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در ازای برداشتن تحریم‌های ایران محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای تهران اعمال شد، محدودیت‌هایی هسته‌ای که اخیرا ایران عمل به کلیه تعهداتش در چارچوب آنها را در واکنش به مواضع کشورهای غربی تعلیق کرد.

شایان ذکر است که اطلاعات آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر این باورند که ایران دارای برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای است که این برنامه را مدتها پیش از رسیدن به توافق هسته‌ای در سال 2015 متوقف کرده است.
از سوی دیگر ایران همواره داشتن هرگونه برنامه‌ای برای ساخت تسلیحات هسته‌ای را تکذیب و تاکید کرده که هرگز به دنبال دستیابی به بمب هسته‌ای نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size