بازگشت روزانه 2000 مهاجر... ویروس کرونا مهاجران افغان را از ایران فراری داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش شیوع ویروس کرونا در ایران، مقام‌های ولایت هرات در غرب افغانستان سه‌شنبه 3 مارس از بازگشت بی سابقه مهاجران افغان از ایران شدیداً ابراز نگرانی کردند.

احمد جاوید نادم، رییس اداره مهاجرین ولایت هرات افغانستان گفت، روزانه نزدیک به دو هزار مهاجر افغان از ایران وارد کشور می‌‌شوند که این بازگشت مهاجران نسبت به سال گذشته بی سابقه است.

در همین حال، ریاست صحت عامه(بهداشت) ولایت هرات اعلام کرد، با افزایش شیوع ویروس کرونا در ایران و بازگشت روز افزون مهاجران افغان از آن کشور یک نگرانی بزرگ است.

از سوی دیگر، وزارت بهداشت افغانستان یکشنبه اول مارس اعلام کرد، اخیراً «هزاران» پناهجوی افغان از ایران به طور «کتلوی» اخراج شده‌اند و از طریق مرزهای زمینی وارد این کشور شدند که این قابل نگرانی است.

این وزارت اضافه کرد، همزمان با افزایش شیوع ویروس کرونا در ایران، دولت این کشور به روند اخراج اجباری پناهجویان افغان، سرعت بخشیده است.

قابل ذکر است که شیوع ویروس کرونا در ایران باعث نگرانی شدید در افغانستان شده است. وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرد، فعلاً یک مورد مثبت ویروس کرونا در ولایت هرات ثبت شده که فرد مبتلا از ایران آمده بود و وضعیت بهداشتی‌اش خوب می‌باشد.

در خبری دیگر، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان سه‌شنبه 3 مارس به روزنامه «اطلاعات روز» گفت، قرار است به زودی کشور امارات متحده‌عربی برای تشخیص واقعه‌های ویروس کرونا یک هزار «کیت» به این کشور کمک کند.

مایار اضافه کرد، این کیت‌ها ظرفیت تشخیص 50 هزار واقعه ویروس کرونا را دارد و ارزش این کیت ها 3.4 میلیون دالر امریکایی می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید