قرنطینه 100 راننده ایرانی در ترکیه و توقف 1500 کامیون در سومار به دلیل کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی گمرک ایران روز دوشنبه 2 مارس 2020 با توضیح وضعیت مرزهای گمرکی و انتشار گسترده ویروس کرونا در ایران اعلام کرد که ترکیه یک قرنطینه صحرایی به ظرفیت 100 نفر برای رانندگان ایرانی در آن سوی مرز بازرگان راه انداخته است و مرزهای سرخس و سومار بالاترین تراکم را دارند و تجار به گمرکات این دو محل فعلاً محموله‌ای ارسال نکنند.

به گزارش «خبرگزاری ایرانا» پس از شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت تردد مسافر و محموله‌های صادراتی از مبدأ ایران به دیگر کشورها؛ روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران در این باره عنوان کرد «مرز ما با ترکیه همچنان برای جابه‌جایی کالا باز است، اما ترکیه یک قرنطینه صحرایی در آن سوی مرز بازرگان راه انداخته است که می‌تواند حدود 100 نفر را پذیرش کند. تاکنون هم تمام راننده‌هایی که از ایران به ترکیه رفته‌اند، در این بیمارستان صحرایی قرنطینه شده‌اند، ولی به دلیل زمان دو هفته‌ای قرنطینه، ورود کالا کند شده است. بنابراین ترکیه پیشنهاد کرده معاینه سلامت راننده‌هایی که قصد ورود به ترکیه را دارند، در مرز بازرگان طرف ایران انجام گیرد و تنها آنهایی که مشکوک هستند، قرنطینه شوند تا از این طریق، سرعت تردد کامیون‌ها افزایش یابد. همچنان تردد مسافر در این مرز به‌سختی صورت می‌گیرد و فقط مسافران ایرانی که در ترکیه هستند، می‌توانند از این مرز برگردند و بالعکس. برای مسافران جدید این امکان وجود ندارد.»

وی ادامه داد: «مرز سومار نیز در استان کرمانشاه که بیشتر بار کاشی و سرامیک از مبدأ یزد را دارد، تراکم بالایی دارد و از همین رو، انتظار داریم که تجار کالا به این مرز نفرستند. در حالت معمول، گمرک این مرز ظرفیت تخلیه و بارگیری مجدد 100 تا 150 کامیون را دارد، ولی در حال حاضر هم اگر بخواهیم در حالت معمول 1500 کامیون متوقف در این مرز را تخلیه کنیم، 15 روز زمان می‌برد. پس تجمع بیشتر می‌تواند توقف بیشتر و هزینه بیشتری برای تجار داشته باشد.»

گفتنی است وزارت بهداشت ایران در آخرین آمار تا ظهر روز دوشنبه 2 مارس 2020؛ شمار جان‌باختگان کرونا را 66 نفر اعلام کرد، مبتلایان به این ویروس نیز به 1501 نفر افزایش یافته است.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان» رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران اظهار کرد: «تعداد مبتلایان کرونا در کشور به 1501 نفر و تعداد افراد فوت شده به 66 نفر رسیده است.»

او افزود: «از میان 7280 مراجعه تا کنون 4312 مورد، مشکوک بوده، از این تعداد، 1501 مورد مثبت کرونا ثبت شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید