‎میدان‌های بغداد برای برگزاری تظاهرات میلیونی آماده می‌شوند

وزارت بهداشت عراق به دلیل خطر کرونا نسبت به هرگونه تجمع هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای عراق روز یکشنبه 1 مارچ 2020 از آمادگی معترضان عراقی برای برگزاری تظاهرات میلیونی در میدان التحریر ، در مرکز بغداد خبر دادند.

معترضان عراقی جهت تاکید مجدد بر خواسته خود مبنی بر عدم قبول محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر این کشور، برای برگزاری یک تظاهرات میلیونی در میدان التحریر بغداد فراخوان داده بودند.

معترضان عراقی از استان‌های مختلف این کشور از سپیده دم روز یکشنبه به تدریج به سوی میدان تحریر در بغداد حرکت کرده تا در تظاهرات میلیونی شرکت کنند. اغلب این تظاهرکنندگان به وسیله اتوبوس‌ از مناطق جنوب عراق به سمت پایتخت منتقل شدند.

چیزی که این تظاهرات را از دیگر راهپیمایی‌ها و تظاهرات قبلی متمایز می‌کند، گسترش دامنه اعتراضات از مرکز به منطقه الکرخ در غربی بغداد است که اولین اعتراضات در چند ماه گذشته از آنجا آغاز شد.

در حال حاضر منطقه الكرخ شاهد استقرار شدید نیروهای امنیتی و تجمع بزرگ معترضان است که خود را برای تظاهرات میلیونی آماده می‎کنند.

از سوی دیگر عملیات بغداد که مسئول برخورد با امور تظاهرکنندگان و حمایت از مسالمت آمیز بودن آن تمام درهای ورودی پل السنک که به منطقه «الخضراء» منتهی می‌شود را بسته‌اند.

این اقدام برای پیشگیری از حرکت معترضین به سوی منطقه «الخضراء» است که در آن بسیاری از موسسات دولتی و سفارتخانه های خارجی واقع شده است.

این در حالی است که به دلیل اختلاف نظر رهبران احزاب حاکم بر عراق، هنوز هم محمد علاوی در تشکیل کابینه دولت ناکام مانده است.

پارلمان عراق اولین جلسه که قرار بود روز پنجشنبه برای رای اعتماد به کابینه علاوی برگزار شود را را به دلیل عدم توافق بر احزاب به روز یکشنبه یعنی امروز 1 مارس به تعویق انداخت.

پیشتر گزارش‌هایی ناامیدکننده از احتمال عدم تشکیل کابینه علاوی با توجه به مخالفت احزاب کرد و سنی‌ها و عدم حمایت آنها از این کابینه منتشر شد. برخی گزارش‌ها همچنین از خودداری ائتلاف‌هایی چون ائتلاف الفتح از قبول کابینه علاوی خبر دادند.

همچنین برخی منابع پارلمانی عراق از به بن‌بست رسیدن گفتگوها میان احزاب و عدم توافق بر سر علاوی خبر دادند.

هشدار وزارت بهداشت عراق

وزارت بهداشت عراق روز یکشنبه از مردم این کشور خواست تا اقدامات پیشگیرانه برای مقابلع با کرونا و جلوگیری از شیوع این ویروس قاتل را انجام دهند. این وزارتخانه در اطلاعیه‌ای نسبت به هر گونه تجمع هشدار داد.

در بیانیه وزارت بهداشت آمده است: «ما از مردم عراق می خواهیم تا برای جلوگیری از انتشار این ویروس از تجمعات از جمله مناسبت‌های مذهبی ، اجتماعات ، تظاهرات ، مراسم عروسی، غم و غیره جلوگیری کرده و به توصیه‌های صادر شده از نهادهای بهدئاشتی بویژه وزارت بهداشت عمل كنند تا از همه مردم در برابر خطر شیوع ویروس کرونا محافظت شود.

وزارت بهداشت عراق گفته است تعهد به دستورات بهداشتی ضروری است به ویژه که موارد از اصابت کرونا در بغداد و استان‌های دیگر عراق مشاهده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید