تهدید تهران به آنکارا درپی گلوله باران مواضع ایران در سوریه توسط ارتش ترکیه

ويديو..عضو حزب الله لبنان: ارتش تركيه ما را «لت‌وپار» کرد؛ کشته‌های زیادی دادیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز یکشنبه 1 مارس از ادامه بمباران مواضع نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در سوریه توسط ارتش ترکیه خبر دادند.

در همین حال «مستشاری نظامی» ایران که در واقع یک مرکز نظامی وابسته به سپاه برای اعزام شبه‌نظامیان فرقه‌گرا از افغانستان، پاکستان، عراق و لبنان به سوریه است، ضمن تایید ادامه گلوله باران سنگین توپخانه‌ای ارتش ترکیه به مواضع ایران و شبه‌نظامیان‌اش، ترکیه را به «برخورد عقلانی» در ادلب دعوت کرده است.

به گزارش سایت ایرانی تابناک به نقل از منابع لبنانی، نهاد نظامی ایران در سوریه موسوم به «مرکز مستشاری ایران» در بیانیه‌ای گفته است: «از صبح روز گذشته به نیروهایمان دستور دادیم نظامیان ترکیه را در ادلب هدف قرار ندهند تا جان آنها حفظ شود. نیروهای ما نیز علی‌رغم اینکه آنها را در تیررس داشتند، از هدف قرار دادنشان خودداری کردند اما ارتش ترکیه همچنان به گلوله‌باران توپخانه‌ای مواضع و مراکز و پایگاه‌های ما ادامه می‌دهد.»

مرکز نظامی ایران در بیانیه خود از فرماندهان و رهبران ترکیه خواسته است تا از «ریخته شدن خون نظامیان» این کشور در خاک سوریه جلوگیری کنند.

به دنبال حمله هوایی روز جمعه نیروی هوایی روسیه و ارتش اسد به نیروهای ترکیه که در ادلب مستقر هستند، بیش از 34 سرباز ترک کشته و زخمی شدند.

ارتش ترکیه در تلافی این حمله حملات سنگین هوایی، زمینی و توپخانه‌ای را علیه ارتش سوریه و نیروهای ایرانی و حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان فرقه‌گرا در اطراف ادلب را آغاز کرد.

به گفته ارتش ترکیه جنگنده‌های اف 16 ترکیه بیش از 50 حمله هوایی علیه مواضع ارتش سوریه و شبه نظامیان وابسته به آن انجام دادند که در این حملات بیش از هزار نیرو کاملا متلاشی شد به دنبال حمله ارتش ترکیه نیروهای ارتش سوریه و شبه نظامیان ایرانی و دیگر شبه نظامیان فرقه‎گرای وابسته به آنها مجبور به ترک شهر سراقب شدند.

مقامات ترکیه روس‌ها را مقصر کشته شدن نیروهای خود دانسته‌اند اما سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه نظامیان کشته‌شده ترکیه خارج از پست‌های دیدبانی در ادلب بودند، گفت ترکیه به ما اطلاع نداده است که نیروهایش در آن مناطق بودند.

عضو حزب الله لبنان : ارتش ترکیه ما را «لت‌وپار» کرد ما را کشتند

روز شنبه تلویزیون العربیه ویدیویی از یکی از عوامل حزب‌الله لبنان در منطقه ادلب را پخش کرد که به تلفات سنگین شبه‌نظامیان ایرانی و حزب الله لبنان اشاره می‌کند و می‌گوید: «ارتش ترکیه تمام مواضع ما را با آتش‌باری سنگین متلاشی کرد، تلفات سنگینی دادیم «درومان» کردند، نمی‌توانیم از جای خود تکان بخوریم در یک کلام بگویم ما را کشتند این جا کربلای واقعی شده است».

در همین حال فعالان لبنانی در اینترنت تصاویر از جنازه‌های کشته‌شدگان حزب‌الله لبنان را که از ادلب به لبنان آورده شده به طور گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند

حضور وزیر دفاع و فرماندهان بزرگ ارتش در خط تماس ادلب

به گزارش خبرگزاری آناتولی خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه به همراه ارتشبد امید دوندار فرمانده نیروی زمینی و حسن کوچک‌آکیوز فرمانده نیروی هوایی ارتش کشور از یگان‌های مستقر در نقطه صفر مرزی با سوریه در استان حاتای بازدید کرد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی، ارتشبد امید دوندار فرمانده نیروی زمینی و حسن کوچک‌آکیوز فرمانده نیروی هوایی
خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی، ارتشبد امید دوندار فرمانده نیروی زمینی و حسن کوچک‌آکیوز فرمانده نیروی هوایی

وزیر دفاع ملی و فرماندهان ارتش ترکیه پس از این بازدید، به مرکز فرماندهی تاکتیکی لشکر دوم ارتش ترکیه که فعالیت‌های اداری و لجستیک را در ادلب انجام می‌دهند، رفتند. آکار در این بازدید عملیات پهپادها، راکت‌اندازهای چندگانه و عملکرد گروه‌های پشتبانی را بررسی کرد.

در همین حال رجب طیب اردوغان گفته است تا راندن نیروهای ارتش سوریه به نقطه قبل از عملیات اخیر ارتش ترکیه به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید